„Nem vagyok híve az ököllel fenyegetőzés retorikájának“ jelentette ki Christian Kern, 2016-17 közötti osztrák kancellár február elején, annak a meggyőződésének adva hangot, hogy a szankciók a legjobb esetben is csak szimbolikus hatásúak.
Kancellársága előtt a mindig Calvin Klein öltönyökben pompázó szociáldemokrata politikus az osztrák államvasutak, az ÖBB első embere volt. E két tisztség együttesének köszönhetően Kern bekerült 2020-ben az orosz államvasutak, az RZD felügyelőbizottságába, tisztes honoráriumért. Az ukrajnai helyzet éleződésekor még azt mondta, hogy vannak az oroszoknak is elfogadható érveik, neki pedig nincs szándékában kiválni a felügyelőbizottságból, az ugyanis nem politikai munka, nem kell lobbiznia, csak mint a vasút szakembere végzi munkáját. Érdekes feladat, amit akár ingyen is ellátna.
Erre nem volt szüksége, évi 60 ezer euró ütötte a markát. De Kern végül az első egykori magasrangú osztrák politikus volt, aki az erősödő megjegyzések nyomán február 24-én lemondott a 2019. júliusa óta gyakorolt moszkvai megbízatásáról. Az 56 esztendős politikus döntésébe a közvélemény egyre erősebben gyakorolt nyomása mellett az is belejátszott, hogy a lemondása előtt egy héttel hozta nyilvánosságra, hogy 20 év házasság után elválik a feleségétől. Nem akarta szaporítani a rossz vélemények számát.
A 77 éves kereszténydemokrata Wolfgang Schüssel hét évig volt Ausztria kancellárja, s az elmúlt 4 évben a Lukoil orosz energiavállalat felügyelőbizottságában ült. Híresztelések szerint évi 120 ezer euróért. Ekkora összeg birtokosaként persze, hogy nehezére esett megválni állásától. Az osztrák politikusok, közéleti személyiségek nyomásának sokáig ellenállt, arra hivatkozott, hogy az orosz cég nincs állami tulajdonban, tőzsdén sem Moszkvában, hanem Londonban jegyzik. Aztán amikor tekintélyes politikai elődje, Erhard Busek is felszólította a távozásra, akkor Schüssel visszaadta megbízatását a Lukoilnál, s kijelentette, hogy az Ukrajna elleni katonai támadásokkal, brutális hadviseléssel, a civilek bombázásával Oroszország átlépte a vörös vonalat.
Az oroszpárti osztrák politikai trió tagjaként szokták emlegetni Karin Kneisslt, a Kurz-Strache kormány külügyminiszterét 2017-2019 között. Ő mindig hangoztatta, hogy ő függetlenként tölti be a miniszterséget, noha a szélsőjobboldali szabadságpárt listájáról nevezték őt ki. Az egyetemi és tudományos körökben is elismert Kneissl 2018 augusztusában tartott vidéki esküvőjére - ott esketett férjétől azóta rég elvált - meghívta az orosz elnököt, aki általános meglepetésre megjelent és drága idejéből 90 percet szánt az előtte térdig hajló, táncra is felkerekedő asszonnyal.
Kneisslt rengetegen támadták a szokatlan vendég miatt, az a megjegyzés is elhangzott, hogy az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal „nem lehet büntetlenül táncolni“. Kneissl már két esztendeje a Rosznyeft energiaóriás felügyelőbizottságot erősíti, azóta már nem is él Ausztriában, inkább a kellemes klímájú Dél-Franciaországban.
Politikai menekültnek érzem magamat Ausztriában
- jelentette ki a tanulmányokat, újságcikkeket is író 57 éves asszony, energia- és Közel-Kelet szakértő, aki állítja, a Putyinnal lejtett tánc, s az FPÖ-s miniszterség után szabályosan eltiltották őt Ausztriában minden munkától.
„Eszem ágában sincs elhagyni a felügyelőbizottságot vagy a (Putyin-barát) Russia Today nevű médiát, ahová most is írok“ - mondta Kneissl, aki havi 1200 eurót keres ezzel. Az osztrák állami televízió híres műsorvezetője, Armin Wolf megpróbált utánajárni, s arra a következtetésre jutott, hogy Kneissl évente 515 ezer eurót kaszál a bizottságban, felügyelőbizottsági ülésenként pedig további 30 ezer dollár üti a markát.
Nem az állami kegyencek táborát erősíti a világhírű énekesnő, az orosz mellett osztrák állampolgársággal is rendelkező Anna Netrebko, túlzott Putyin-barátsága azonban pillanatnyilag kiűzi őt a világ színpadairól. A csodálatos hangú szopránt a most szintén negligált Valerij Gergiev karmester emelte hihetetlen magasságokba, a kilencvenes évek elején szuperdívát csinált a tandíjat egykoron takarítással is kereső tehetséges és szerény, Krasznodárban született énekesnőből. A világhírrel, a meggazdagodással párhuzamosan Netrebko egyre közelebb került Putyin sleppjéhez, népművészként támogatta az orosz elnök 2012-es választási kampányát, énekelt Szocsiban a téli olimpia megnyitóján, fellépett a Vörös téren 2014-ben a Krím elcsatolásának ünnepén, amiért a bécsi külügy is megdorgálta. Az Ukrajna ellen indított támadáskor ímmel-ámmal elítélte ugyan a háborút, de leginkább amiatt panaszkodott, hogy híres művészekből nem lenne szabad politikai nyilatkozatokat kipréselni.
A primadonna hamar észrevette, hogy hirtelen elfogyott körülötte a levegő, hogy a fegyveres agresszió immár határozott elítélése ellenére a világ nagy operaszínpadai egyelőre nem kérnek belőle. Impresszáriója útján közölte, hogy pillanatnyilag nem megfelelő az idő a fellépéseire.