;

Ukrajna;háború;portré;Volodimir Zelenszkij;

- A nép hűséges szolgája – Jött Volodimir Zelenszkij, és felrúgott mindent, amit eddig az elnökökről tudtunk

Mintha Volodimir Zelenszkij esetében összemosódna a képzelt világ a valósággal. Honfitársai azonban egyértelműen úgy tartják, hogy elnökük, bár színészként indult, nem szerepet játszik.

Múlt héten, a háború elleni, több európai városban rendezett tüntetésen egy pillanatban rázta meg hangrobbanás Prágát, Tbiliszit és más városokat. Ekkor jelent meg a kivetítőkön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Népszerűsége határtalan, hazájában a megkérdezettek több mint kilencven százaléka bízik benne, s Nyugaton is szinte rocksztárként ünneplik. Arról a Zelenszkijről van szó, akit odahaza néhány hete sokan alkalmatlannak találtak a tisztségre, s azt mondogatták, nem nőtt fel a feladathoz, jobban tette volna, ha megmarad színésznek. A háború kirobbanásával azonban teljesen megváltozott a róla kialakult kép, uralja a közösségi médiumokat. Drámai a kontraszt Vlagyimir Putyinnal szemben. Sajtótájékoztatókat ad, elcseveg az újságírókkal, mobiljával szelfizik miniszterei társaságában, zöld katonai pólóban számol be a háborús fejleményekről, saját maga által felvett videókon szól a nemzethez, bátorítja az embereket, miközben rendkívüli empátiáról tesz tanúbizonyságot. Vele szemben Putyin még közvetlen munkatársaival is csak több méteres távolságból hajlandó eszmét cserélni, nyilvános szereplései finoman fogalmazva sem spontaneitást tükröznek, s nemhogy okostelefont nem látunk nála, még olyan képet sem, amelyen számítógép előtt ülne.

Közben Zelenszkij honfitársai társaságában is feltűnik, pár napja a fővárosban, Kijevben készült videón legfontosabb segítői vették körül, és dacosan azt üzente a világnak: „Mindannyian itt vagyunk. A katonaságunk, a polgárok. Itt vagyunk azért, hogy megvédjük a függetlenségünket, az országunkat.”

Bár az Egyesült Államok már a háború első napjaiban felajánlotta számára, kimenekíti az országból, ő nem volt hajlandó menni sehova, maradt a népével. Ahogy fogalmazott, „nem fuvarra van szüksége, hanem lőszerre”, jóllehet tisztában van vele, hogy ezzel esetleg a saját halálos ítéletét írta alá. Ugyanakkor bátor fellépésével komoly szerepe van abban, hogy azok is száz százalékig ukránnak érzik magukat, akik csak oroszul beszélnek. Az ő határozottságának is köszönhető, hogy már több mint 100 ezer ember jelentkezett önkéntesnek Ukrajnában, annyian, hogy már fegyverrel sem tudják ellátni őket.

Az ukránok azt látják, hogy Zelenszkij őszinte és nem szerepet játszik, illetve nem is megrögzött drogos, amit Putyin állított róla. Szenvedélyes, időnként megrázó és rendkívül szuggesztív beszédei azonban profira utalnak: le sem tagadhatná, hogy sokáig színészként kereste a kenyerét.

„A szó legszorosabb értelmében az utca embere” – vélekedett róla David Patrikarakos brit újságíró, a közösségi média szerepét vizsgáló War in 140 Characters című könyv szerzője. „Azt mondja, »Én vagyok az elnökötök, nem bujkálok, nem megyek sehova. Nem ülök öltönyben az íróasztal mögött. Itt vagyok, ugyanúgy, mint ti, vállalva a kockázatot, hogy megölnek.«”

Zelenszkij élete olyan, mintha a képzelet egybefolyna a valósággal. Még három évvel ezelőtt jól ismert színész-komikus volt, akit főleg egy népszerű tévésorozatból ismertek: egy tanárt alakított, aki arra ébred: megválasztották államfőnek, miután a neten vírus szerűen elterjedt egy tanítványai által titokban felvett, a korrupció elleni szónoklata. 2019-ben aztán tényleg elindult az elnökválasztáson, és a sorozatbeli karakteréhez hasonló, korrupcióellenes retorikát használt. Ennek köszönhetően 73 százalékos eredménnyel elsöprő győzelmet aratott a hivatalban lévő elnök, a milliárdos Petro Porosenko felett. Ez is jelezte, hogy az embereknek elegük volt az oligarchákból.

Zelenszkij hamar megtapasztalhatta, mennyire más egy filmben vagy a valóságban elnökölni. Imázsa kezdett megkopni, bár igen nehéz helyzetbe is került, hiszen egyszerre kellett megküzdenie az energiaválsággal és a koronavírus okozta krízissel. 

2021 decemberében már csak 31 százalékos volt a népszerűsége. Most 91 százalékon áll – a legutóbbi felmérés szerint ennyien bíznak benne az ukránok közül.

Igor Novikov, az elnök egykori tanácsadója, aki 2019-2020-ban az amerikai-ukrán kapcsolatokat felügyelte, az al-Dzsazírának elmondta, háborús vezetőként elért eddigi sikereiben kulcsfontosságú tényező, hogy Zelenszkijnek nincs politikai háttere. „Átlagos fickó egy ukrajnai iparvárosból, nem tapasztalt politikus. Ez áldás Ukrajna számára: mások külföldre menekülnének, ő viszont teszi, amit tenni kell”. Szerinte az ő ereje, bátorsága és elszántsága az, ami mindenkit egyesít.

Zelenszkijnek az is előnyére vált, hogy nem politikusok, hanem hétköznapi emberek veszik körül. Néhányan a produkciós cégéből, néhányan a showbizniszből, néhányan a jog világából jöttek, de a legtöbbjüknek soha nem volt semmilyen politikai tapasztalata.

A békeidőkben a munkatársaival való viszonya is rendkívül bensőséges volt, sokat viccelődtek egymással. Közvetlenségét mutatja, hogy mindenkivel tegeződik, avval is, akivel először találkozik. Kezdetben némiképp harcias bejegyzésekkel vétette észre magát a Twitteren, de tanácsadói hatására lehiggadt. A fiatalok nagyon kedvelik, s nem csak a közösségi oldalakon való kivételes aktivitása miatt: beszédei egyszerre komolyak, de érthetőek, s azt teszi, amit mond, nem rafinált politikusként viselkedik.

Egyes vélekedések szerint Zelenszkijjel újra kell fogalmazni, mit is jelent az államfő fogalma. Az ukrán elnök megmutatta: országot vezetni nem azt jelenti, hogy valaki csak a tanácsadóival veteti körbe magát, sosem találkozik a „hétköznapi” emberrel, s csak olyan beszámolókat fogad el szakértőktől, amilyeneket hallani akar. Egy igazi elnök még vezetőként is megmarad embernek és együtt szenved a honfitársakkal, kitart mellettük a legkilátástalanabb helyzetben is.

Táncos humorista jogi diplomával

Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij 1978. január 25-én született zsidó szülők gyermekeként az akkori Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság keleti részérn lévő Krivji Rihben (Krivoj Rogban). Édesapja Olekszandr Zelenszkij egyetemi professzor, édesanyja mérnök volt, nagyapja, Szemjon Ivanovics Zelenszkij a Vörös Hadseregben szolgált. Szemjon apja és három testvére a holokauszt áldozatai voltak. A Zelenszkij családban otthon oroszul beszéltek, Volodimir angolul is hamarabb tanult meg, mint ukrán nyelven. Apja kiküldetése miatt évekig Mongóliában éltek. Volodimir később jogi diplomát szerzett a Krivji Rih-i Közgazdasági Egyetemen.

Már 17 éves korában indult egy színészversenyen, két évvel később meg is nyerte azt. Megalapította a Kvartal 95 nevű társulatot. A csapat sok időt töltött Moszkvában és folyamatosan túrnézott a posztszovjet országokban. 2003-ban a Kvartal 95 televíziós műsorokat kezdett készíteni az ukrán 1+1 televíziós csatorna számára.

Mostanában a YouTube-on sokan tekintik meg a Dancing with the Stars 2006-os ukrajnai epizódjait, hiszen abban az évben Zelenszkij nyerte meg a táncos valóságshow-t. 2008-ban főszerepet játszott a Szerelem a nagyvárosban című játékfilmben, majd több más alkotásban is felbukkant vezető színészként. A Paddington (2014) és a Paddington 2-ben (2017) ő kölcsönözte a népszerű mackó hangját.

2014 augusztusában felszólalt az ukrán kulturális minisztérium szándéka ellen, hogy kitiltsák az orosz művészeket Ukrajnából. 2015 után azonban Kijev megtiltotta az orosz művészek beutazását Ukrajnába.

Miután a Kvartal 95 egymillió hrivnyát adományozott az ukrán hadseregnek a Krím orosz annexiója nyomán, egyes orosz politikusok és művészek petícióban kezdeményezték azon filmek oroszországi betiltását, amelyekben Zelenszkij is szerepelt.

Bár már ekkor is ismert színész volt hazájában, igazi sztár 2015-ben lett, amikor a Nép szolgája című tévésorozatban Ukrajna elnökét alakította.

Zelenszkij főleg orosz nyelvű produkciókban dolgozott. Első ukrán nyelvű szerepe az Én, te, ő, nő című romantikus vígjáték volt, amely 2018 decemberében került az ukrán mozikba.

2018 márciusában Zelenszkij produkciós cége, a Kvartal 95 új politikai pártot jegyeztetett be - nem véletlenül - a Nép szolgája néven. 2018. december 31-én, kevesebb mint négy hónappal a választás előtt, az 1+1 tévécsatorna szilveszteri esti műsorában adta hírül: jelölteti magát Ukrajna elnöki tisztségére. Bejelentése háttérbe szorította Petro Porosenko elnöknek ugyanezen a csatornán elhangzott újévi beszédét.

Zelenszkij elnökválasztási kampánya a hivatalban lévő Petro Porosenko ellen a virtuális térben zajlott. Nem rendelkezett politikai programmal, ehelyett a közösségi médiában szólította meg a választókat. A hagyományos kampánygyűlések helyett stand-up esteket tartott szerte Ukrajnában. A politikai elittel szemben határozta meg magát, olyanként, aki mindent elkövet a korrupció visszaszorításáért. Általában ennek ellenére sem nevezték populistának. A kampány során aggályok merültek fel az Ihor Kolomojszkij oligarchához fűződő kapcsolatai miatt. Porosenko elnök és támogatói azt állították, hogy Zelenszkij győzelme Oroszországnak kedvezne.

Zelenszkijt 2019. április 21-én választották meg Ukrajna elnökévé, a szavazatok mintegy 73 százalékával, Porosenko mindössze 25 százalékot kapott.

Zelenszkij egyik központi kampányígérete a donbászi háború befejezése volt. 2019. július 11-én telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amelynek során tárgyalásokra sürgette az orosz elnököt. 2019 októberében Zelenszkij bejelentette a kelet-ukrajnai szakadárokkal kötött előzetes megállapodást, amelynek értelmében az ukrán kormány tiszteletben tartja a térségben tartott választásokat, cserébe azért, hogy Oroszország kivonja egyes csapatait. 2019 októberében a megállapodást heves bírálatok és tiltakozások érték mind a politikusok, mind az ukrán közvélemény részéről. Elnökként más, vitatott döntéseket is hozott, így röviddel a háború előtt a közvélemény-kutatásokban már alig előzte meg Petro Porosenkót, akivel szemben eljárást indíttatott korrupció miatt. 

 A hétvégén fordulat állt be abban, ahogyan a Nyugat megítéli a háború végkimenetelének esélyeit. Terjed az a vélemény, miszerint a Putyin-rezsim háborúja Ukrajnának dráma, Oroszországnak pedig katasztrófa.