Az egész országot sokkolta február elején, hogy egy erőszakos férfi bosszúból kinyomta volt párja mindkét szemét, mert a fiatal nő már nem akart vele élni. Az eset azonban csak az elkövető brutalitása miatt kirívó: a koronavírus-járvány miatti bezártság alatt majdnem duplájára nőtt a kapcsolati erőszakként nyilvántartott esetek száma, és ez csak a jéghegy csúcsa.
Egyes becslések alapján a nők ellen elkövetett erőszakos cselekményeknek mindössze öt ezreléke jelenik meg a rendőrségi statisztikákban. Az EU Alapjogi Ügynökségének korábbi felmérése szerint több mint 223 ezer nő él olyan párkapcsolatban, amelyben a partnere fizikailag vagy szexuálisan bántalmazza. Alapos oka van tehát annak, hogy a nemzetközi nőnapon, március 8-án az Európai Bizottság beterjeszti a nők elleni erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló irányelv javaslatát – tájékoztatta a Népszavát a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek) elnöke, Sáfrány Réka. Ennek elfogadása esetén a tagállamok kormányainak az irányelvben foglaltakat hazai jogszabályba kell átültetniük, s ha ezt nem teszik meg a megadott határidőre – többnyire két éven belül –, akkor az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat az adott ország ellen.
A kérdés a hazai belpolitikában különös hangsúlyt kap, hiszen a magyar kormány ugyan aláírta a nők elleni és általában a családon belüli erőszak visszaszorítását célzó Isztambuli Egyezményt, de a parlament azóta sem ratifikálta azt, vagyis nem emelte be a magyar jogrendbe. Ráadásul KDNP-s javaslatra 2020 tavaszán még egy politikai nyilatkozatot is megszavazott az országgyűlés fideszes többsége, amely kategorikusan megtiltja ezt a lépést – bár ennek nemzetközi jogászok szerint semmi jelentősége nincs, ettől még bármikor ratifikálhatja a következő parlament a kormány összetételétől függetlenül.
Ahogy azt korábban megírtuk, az Európai Unió minden tagállama aláírta az Isztambuli Egyezményt, de közülük hat – Bulgária, Csehország, Lettország, Litvánia, Magyarország és Szlovákia, illetve a már kilépett Egyesült Királyság – nem ratifikálta. Erre legutóbb tavaly novemberben szólította fel az Európai Parlament ezeket az államokat, de azóta sem történt semmi. Akkor a nők elleni erőszak világnapja alkalmából tartott uniós parlamenti vitában Helena Dalli egyenlőségért felelős uniós biztos bejelentette, hogy
hogy az Európai Bizottság idén év elején olyan, a nők elleni erőszak megelőzéséről és leküzdéséről szóló irányelvjavaslatot terjeszt elő, amely tartalmazza az Isztambuli Egyezmény célkitűzéseit. Vagyis megelégelték az időhúzást és az erőszakot, s mindenáron el akarják érni a bántalmazás visszaszorítását.
Lépnek a magyar női szervezetek is: ajánlásokat fogalmaztak meg a választáson induló pártoknak, hogy mivel segíthetnék a brutalitás visszaszorítását, az áldozatok védelmét. Ahogy az Európai Bizottsága megelégelte egyes tagállamok tétlenkedését, úgy a NANE Egyesület, a PATENT Egyesület és a Női Érdek tagjai is megunták, hogy a döntéshozók nem veszik figyelembe az áldozatok végletes kiszolgáltatottságát, nem hallják meg segélykiáltásaikat. Az egyesületek tavaly ősszel kampányba kezdtek, hogy felhívják a figyelmet a nemek közötti egyenlőtlenségre. Sáfrány Réka arról számolt be: néhány ellenzéki képviselőjelölt és párt jelezte, hogy ezt a kérdést is beveszi a programjába, de még nem összesítették, hányan tették meg valóban.
„Sose lesz már olyan, mint volt”
Mindenki tudta, milyen brutálisan erőszakos az a 35 éves férfi, aki megkínozta volt barátnőjét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kemecsén. Összeszurkálta, megverte, mindkét szemét kinyomta, sőt még a nyelvét is ki akarta tépni. A rendőrök, a bíróság és az áldozat, Gabriella családja, barátai is tudták, mire képes Attila, mégis szabadlábon készülhetett a bírósági eljárásra, amelyben személyi szabadság megsértése a vád. Tavaly januárban ugyanis erőszakkal elvitte és napokig fogva tartotta a lányt, mert nem tudta feldolgozni, hogy az már nem akar vele élni.
- Nagyon szép cigány lány volt, talán a legszebb itt a városban. De mit is beszélek, még mindig ő a legszebb, csak hát már sose lesz olyan, mint volt - fogalmazott egy középkorú asszony Kemecse központjában, az iskola előtt. Ottjártunkkor többen várakoztak a gyerekekre, azt mondták, mióta ez a szörnyűség történt, a lányok nem mernek egyedül hazamenni. A bántalmazott nőt megműtötték, de úgy tűnik, a szeme világát nem sikerül visszanyernie. Előző kapcsolatából van egy négyéves kislánya, jelenleg mindketten egy védett házban élnek, rokonok segítik őket, hogy a huszonkét éves fiatalasszony minél előbb felépüljön a testi-lelki kínokból.- Doros Judit