Masszív kormánypárti előnyt mutat a Medián friss felmérése, eszerint az orosz-ukrán háború első napjai inkább a kormánypártok támogatottságának kedveztek - írta Hann Endre hvg360 cikkében. A HVG megbízásából készült felmérés még az orosz invázió kezdete előtti napokban, február 22-én indult, s február 26-ig, azaz szombatig tartott. Bár konkrét kérdést nem tartalmazott a háborúval kapcsolatban, a csütörtöktől szombatig készült közvélemény-kutatási interjúkból az derült ki, hogy a válaszadók nagyobb arányban támogatták a Fidesz-KDNP-t, mint a nyílt háború kitörése előtti napokban.
A cikk szerint számszerűsítve ez úgy néz ki, hogy a választások előtti osztogatások csupán négy százalékpontnyi előnyre voltak elegendőek a kormánypártok számára a harcok kitörése előtt, az orosz invázió megindulását követően azonban ez az előny 12 százalékpontra ugrott. Hann Endre szerint ugyanakkor megszokott dolog, hogy a válságos pillanatokban a döntési helyzetben lévő, cselekedni képes vezető mögött erősödik a támogatás, ennek tudja be a Fidesz-KDNP erősödését. Hozzáteszi, a következő hetek nagy kérdése lesz, hogy melyik politikai erő tud sikeresebben alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez. Mindenesetre a február végi időszak a kormánypártok stabil vezetését hozta. December óta az ellenzéki összefogás két százalékpontot veszített népszerűségéből, ezzel párhuzamosan a teljes szavazókorú népességben jócskán megugrott a választani nem tudók, vagy nem akarók aránya: 13 százalékról 20 százalékra nőtt.
A felmérés szerint december óta a kisebb pártok támogatottsága is visszaesést mutat: a Mi Hazánk és az MKKP is kissé távolabb került az öt százalékos parlamenti küszöbtől. A cikk szerint a Gattyán György-féle MEMO, valamint a Szanyi Tibor fémjelezte ISZOMM támogatottsága "nagyítóval is alig mutatható ki".
A felmérés azt is megjegyzi, hogy az ellenzéki összefogás győzelmében még a saját szavazóiknak is csupán 45 százaléka bízik, a válaszadók összességének pedig 67 százalékra Fidesz-győzelemre számít április 3-án, ez négy százaléknyi növekedést jelent a legutóbbi felmérés óta. Hann Endre azt is megemlíti, hogy a bizonytalan szavazókhoz egyik oldal sem fűzhet nagy reményeket, a "tartalék" mindkét oldalon körülbelül 4-5 százaléknyi. Sok múlhat azonban a célzott mozgósítás hatékonyságán.
Február végén 47 százalék volt azoknak az aránya, akik szerint rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon, s 44 százalék vélekedett ezzel ellentétesen. Az elszabaduló háború és a beszakadó forintárfolyam a várhatóan közeljövőre nézve sem ad okot jobb kilátásra.
A felmérést február 22-e és 26-a között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet a magyarországi népességet reprezentáló 1100 fős minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, így a minta pontosan tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára a teljes mintában a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3 százalék.