Az orosz jegybank több mint kétszeresére, 20 százalékra emelte a jegybanki kamatokat hétfőn, miután az orosz gazdaság ellen életbe léptetett szankciók miatt a rubel árfolyama 20 százalékot zuhant és történelmi mélypontjára esett: múlt pénteken még 84 rubel volt egy dollár hétfő reggel száza rubel felett kereskedtek – vele már ahol lehetett ugyanis a moszkvai tőzsde nem nyitott ki.
Az orosz jegybank közleménye szerint „ az orosz gazdaság külső feltételei drámaian megváltoztak. Az irányadó kamat emelése lehetővé teszi a betéti kamatok olyan szintre emelését, amely a megnövekedett leértékelési és inflációs kockázatok kompenzálásához szükséges. Ez segít fenntartani a pénzügyi és árstabilitást, és megvédi az állampolgárok megtakarításait az értékcsökkenéstől – idézte az orosz jegybanki közleményt a Reuters, illetve a Marketwatc.com. (Az orosz jegybank honlapja a cikk írásakor elérhetetlen – az oldal mint számos más orosz kormányzati oldalt túlterheléses és más kibertámadásiok érik),
Az orosz jegybank kamatelmése nem védheti meg a rubelt, arra devizapiaci intervencióra lenne szükség, ám az szankciók miatt az orosz jegybank épp ezt nem tudja megtenni. Ha megakadályozzuk az orosz központi bankot abban, hogy 630 milliárd dolláros devizatartalékának egy részét felhasználja a rubel támogatására – sőt, az EU jóváhagyta az orosz központi bankkal folytatott minden tranzakció betiltását –, a rubel árfolyamának összeomlását fogjuk látni Oroszországban, és ez hatalmas inflációs nyomáshoz vezethet – írta Chris Weston, az ausztrál Pepperstone devizabróker kutatási vezetője az ügyfeleknek küldött feljegyzésben – írta a Marketwatch. A hétvégi szankciós döntések azt jelentik, hogy egyetlen G-7 országokhoz tartozó bank sem vásárolhat orosz rubelt, ami szabadesésbe juttatja a valutát, aminek a végeredményeként hatalmas inflációs sokkot láthatunk Oroszországon belül - ezt már Michael Hewson CMC Markets vezető piaci elemző mondta a pénzügyi portálnak.
Moszkvában nem nyitott ki a tőzsde, ám a londoni tőzsdén jegyzett orosz cégek zuhanórepülésben vannak: az orosz Sberbank 62 százalékos mínuszban van, az olajipari Lukoil részvényei 51 százalékkal értékelődtek le, de még Gazprom is 23 százalékot vesztett értékéből azt követően hogy az orosz bankok számára megtiltották a SWIFT pénzügyi üzenetküldő rendszerhez való hozzáférést – ezzel gyakorlatilag leheltelené vált számukra a nemzetközi pénzpiacokkal való üzletelés.
Az orosz Sberbank magyarországi leányának működését két napra felfüggesztette a Magyar Nemzeti Bank. A MNB közleménye szerint ezen időszakban az ügyfelek bankkártyás tranzakciókat igen, ám számlaműveleteket nem tudnak indítani, számlájukra azonban érkezhet pénz. A jegybank áttekinti a hitelintézet állapotát annak nyomán, hogy az uniós szanálási hatóság bejelentette az európai Sberbank (valószínű) fizetésképtelenségi helyzetét. Az Egységes Szanálási Hatóság (SRB), az Európai Unió szanálási szervezete bejelentette, hogy az orosz-ukrán háború hatásaként az ausztriai Sberbank Europe AG.-nál komoly fizetőképességi problémák alakultak ki, a hitelintézet a közeljövőben várhatóan nem tudja teljesíteni tartozásait vagy egyéb kötelezettségeit azok esedékességekor, így (valószínű) fizetésképtelenségi helyzet alakult ki nála. Az osztrák bank az itthoni Sberbank Magyarország Zrt., illetve több egyéb közép-európai leánybank tulajdonosa – olvasható az MNB közleményében.
Kijev újra támadás alatt, Volodimir Zelenszkij aláírta az ukrán EU-csatlakozási kérelmet – Percről percre a háború ötödik napjáról