;

Egyesült Államok;Legfelsőbb Bíróság;jelölés;

- Joe Biden: Az ígéret szép szó

1789 óta az amerikai legfelsőbb bíróság eddigi 115 tagjából 110 volt férfi, abból is 108 fehér. Az öt nőből négy fehér, egy pedig, mint mostanság mondják „barna”, azaz latin-amerikai származású. Ha nem is teremt egyensúlyt, történelmi igazságtalanságot orvosol Joe Biden, amikor Ketanji Brown Jacksont jelöli a visszavonuló Stephen Breyer helyére. A 51 éves bírót múlt nyáron nevezték ki a washingtoni fellebbviteli bíróság élére, ami két szempontból is érdekes: egyrészt három republikánus szenátor is támogatta, ami várhatóan most is hasznára lesz, másrészt Biden így újra jelölhet valakit a Legfelsőbb Bíróság után a második legfontosabbnak tartott szövetségi bíróságra.

A szövetségi bírói kinevezések – különösen a legfelsőbb bíróság esetén – hosszú távon a legfontosabb, nemzedékek sorsát befolyásoló elnöki döntések, amelyek évtizedekkel élik túl a jelölő politikusokat. Ketanji Brown Jackson például most 51 esztendős és mivel a megbízatás jószerével csak lemondás vagy halál esetén szűnik meg, jó eséllyel a század derekáig lehet az alkotmánybíróság szerepét is betöltő kilenc fős testület tagja. Eleinte nem lesz különösebb hatása annak belső egyensúlyára, megmarad a 6:3 arányú konzervatív többség, ám később jelentősnek bizonyulhat, hogy nem csak bőre színét, de pályáját tekintve is különleges személy. Az  nem számít rendkívülinek ezekben a körökben, hogy a Harvardon végzett és az egyetem nagyon tekintélyes jogi folyóiratát is szerkesztette. Az sem, hogy a Legfelső Bíróság jogászaként is dolgozott – mellesleg éppen Breyer mellett. Az már annál inkább, hogy egy időben a szövetségi kormány alkalmazásában álló ügyvéd volt és ebben a minőségében többek között a guantánamói börtöntáborban őrzött iszlamistákat is védett. Barack Obama elnöksége idején az ítéletekkel foglalkozó bizottság tagjaként részt vett a kristályos és a por alakú kokainért járó büntetési tételek kiegyenlítésében. Ez azért volt fontos, mert előbbi inkább a fekete, az utóbbi inkább a fehér elkövetőkre jellemző és semmi sem indokolta az ítéletekben megmutatkozó eltérést.

Ketanji Brown Jackson felmenői mindkét ágon rabszolgák voltak. Ítéletei alapján liberális, de emberileg a konzervatív oldalon is kedvelt jogász, akinek fehér férje egy „kékvérű” bostoni család sarja és szegről-végről a republikánus Paul Ryan volt képviselőházi elnöknek is rokona. Szenátusi megválasztását valószínűnek mondják, ami valamelyest használhat Joe Biden elnök megtépázott népszerűségének és a Demokrata Párt gyenge esélyeinek a novemberi félidős választáson. Elvégre Biden jelentős részben a fekete nők szavazatainak köszönhette, hogy elnökjelölt lett, pártja pedig azt, hogy 2020-ban elhódította a szenátusi többséget. Mindkettőben szerepe volt annak, hogy a kampány során szilárd ígéretet tett: ha lehetősége lesz, fekete nőt jelöl a Legfelsőbb Bíróságba.

A tárca állítása szerint a lépés célja, hogy a katonák hozzátartozói megtalálhassák őket, mivel az orosz hatóságok állítólag elkobozták a katonáktól telefonjaikat.