Abszurd színházzá alakult a Fővárosi Közgyűlés. A prológot Borbély Lénárd csepeli polgármester mondta fel Karácsony Gergely városvezetésének első félidejét értékelve. A szokásos fideszes paneleket sorolta fel újra, a főpolgármester csak kommunikál, de nem dolgozik, egy saját projekt se indult, a most folyó beruházások vagy elődjéhez Tarlós Istvánhoz kötődnek, vagy a kormány finanszírozza, a kerületi ingatlaneladások vizsgálatára létrejött bizottság pedig csak a bosszút szolgálja.
A bosszúbizottság gondolata mindjárt az első vitában előjött. A Sára Botond vezette – most éppen az áprilisi választásokon való indulása miatt szünetelteti a megbízását - fővárosi kormányhivatal ugyanis törvényességi felhívást intézett a fővároshoz az V. és VII. kerületi ingatlanértékesítési gyakorlatot vizsgáló eseti bizottság felállításáról szóló közgyűlési döntés visszavonását kérve. Karácsony Gergely főpolgármester mindjárt az elején leszögezte, hogy a felhívással nem ért egyet és fontosnak tartja, hogy a bizottság fejezze be a munkáját. A főváros nem polgári engedetlenségi akciót indított, hanem más jogi állásponton van, mint a kormányhivatal. A döntés a bíróság dolga lesz.
Ahogy azt a Népszava megírta: az V. kerületi önkormányzat esélyt sem adott a fővárosnak arra, hogy élhessen elővásárlási jogával a tavaly októberben meghirdetett és januárban már el is adott egymilliárd forint összértékű ingatlanok esetében. A Fővárosi Közgyűlés ellenzéki többsége január végén úgy döntött: a dobra vert lakások, irodák, raktárak piaci, illetve értékesítési ára közötti feltűnő aránytalanság miatt az önkormányzat – korlátozott pénzügyi lehetőségei ellenére is – él elővásárlási jogával és megvesz a csomagból nyolc, összesen 850 millió forintért dobra vert ingatlant. Városházi számítások szerint a valós ár ennek a kétszerese lehet. Az ügyleten egy visszatérő vásárlónak számító ügyvéd, egy fuvarozó és egy 19 éves dunaharaszti vállalkozó százmilliókat nyert. A Karácsony Gergely főpolgármester vezette közgyűlés a megvett, majd újra eladott ingatlanok árának remélt több száz milliós – most éppen magánzsebeket gazdagító – hasznából fővárosi önkormányzati lakásokat újítana fel. Ennek érdekében jelezte elővásárlási jogát, de a belváros szerint elkéstek vele. A főváros ezt vitatja, ezért perben próbálja visszaszerezni az ingatlanokat.
Félmilliárdért vett belvárosi irodákat Budapesten egy tinédzserSzentgyörgyvölgyi Péter szerint a főváros 21-re is lapot húz a választási kampányban. De az elmúlt két évben a városvezetésnek legfeljebb koszt köszönhetjük, illetve azt, hogy megszüntették a hajójáratokat, dugókat csináltak, leszerelték a kukákat. Szerinte a főváros azért nem tudott élni elővásárlási jogával, mert egy ilyen egyszerű jogi feladatot se tudtak megoldani.
Valami nincs rendben, bekérik Szentgyörgyvölgyi Péter elmúlt években vett ingatlanjainak adásvételi szerződéseitMindez ékes bizonyíték arra, hogy Karácsony Gergely hazudik: mást mond a közösségi oldalon, mint az előterjesztésben – jelentette ki Wintermantel Zsolt (Fidesz), aki egyértelműen Városháza el(nem) adását vizsgáló bizottság miatti bosszúnak tartja az ingatlaneladási gyakorlatot vizsgáló bizottság felállítását. Azután még azt is mondta, hogy az előterjesztésben „nyusziként” fogalmaz a városvezetés.
Önök félnek, s jó okuk van rá - tromfolt Niedermüller Péter (DK) VII. kerületi polgármester, a bizottság elnöke, aki szerint a kerületi ingatlanügyletek mögött gyakran húzódnak meg törvénytelenségek. A VII. kerületnek például 2018-19-ben 2,3 milliárd forint kárt okoztak az elkótyavetyélt ingatlanokkal. Már az első üléseken bebizonyosodott, hogy az önkormányzati lakásügyletek gyakorta fizetségként szolgáltak különféle pártkatonáknak. De az is kérdéses, hogy miképpen vásárolhatott 9 meghirdetett ingatlanból nyolcat ugyanaz a személy, méghozzá a végrehajtói kamara, azóta letartóztatásban lévő elnöke Schadl György. Ráadásul úgy, hogy a döntés a pályázatok elfogadásáról augusztus elsején született meg, de a pénz a kamarai elnök már július 29-én elutalta.
A Völner-Schadl ügyeket vizsgáló bizottságnak folytatnia kell munkáját – erősítette meg az előzőeket Pikó András Józsefváros független polgármestere, aki szerint az önkormányzati lakáseladásokat áthatja a korrupció. A VIII. kerületben is találtak olyan eseteket, amikor 8-10 lakást vett meg fideszes potentát.
A kedvezményes lakásvásárlók között volt a most kormányhivatalt vezető Sára Botond kabinetfőnöke, illetve Józsefváros előző polgármesterének Kocsis Máténak a jobbkeze is.
Végezetül azt ígérte, izgalmas jelentést fognak letenni a közgyűlés elé.
Soproni Tamás VI. kerület momentumos polgármestere azt ajánlotta Láng Zsolt fideszes frakcióvezetőnek, hogy fizesse be párttársait egy protokoll-viselkedés tanfolyamra. Majd abbeli reményét fejezte ki, hogy mindannyian elítélik azokat, hogy kiárusítják a közvagyont.
Kovács Péter erre közölte, hogy „karácsonyi lopakodó diktatúrától tart”. Hangos kacagás töltötte be a termet, de a fideszes városatya rendületlenül folytatta: ismerik a törvényeket, de nem tartják be, mert azt hiszik, felettük állnak”, majd tett egy rövidke kitekintést a II. világháború előtti gyenge angol diplomácia felé, amely nem tudta megállítani Hitlert.
Nem tudom, mit szedtetek be ma reggel – értetlenkedett Pikó András, majd megkérdezte: mi történt Iványi Gáborral? Két bíróság is megítélt neki különböző javadalmakat. 12 milliárddal tartozik nekik a magyar kormány, amely nem fizet, helyette saját bűnüket leplezve még Iványit tennék bűnössé. Ha diktatúráról beszélnek, akkor idézzék fel maguknak ezt, mert ez valóban diktatúra, de nem lopakodó.
A főváros nem térhet ki az ingatlanügyek vizsgálata előtt. Az önkormányzatoknak igenis van felelőssége a közvagyont magánvagyonná konvertáló lakáseladásokban – fogalmazott Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester, aki szerint a munkát azért is folytatni, kell, hogy a következő 30 év ne a közpénz magánzsebekbe való átfolyatásáról szóljon.
A testület végül elfogadta a főpolgármester által jegyzett indítványt, miszerint a kormányhivatal észrevételét nem fogadta el, a bizottság létrehozásáról szóló döntést nem vonták vissza.