Azt állította Varga Judit igazságügyi miniszter (a kormányinfón), hogy „az Európai Unió bírósága politikai döntést hozott a magyar gyermekvédelmi törvény miatt”.
Ezzel szemben a tény az, hogy a bíróság nem hozhatott politikai döntést és különösen nem a gyerekvédelmi törvény miatt, ugyanis az semmilyen formában nem szerepelt a magyar és a lengyel keresetben. Már csak azért sem, mert hónapokkal azelőtt nyújtották be a luxemburgi bíróságra, mint ahogy Budapesten elfogadták volna a törvényt, és csak arról szól, hogy szabad-e a jogállami feltételek betartásához kötni a tagállamoknak adott pénzügyi támogatást. Mint kiderült, szabad. Varga Judit kijelentéséből azonban az következik, hogy bármilyen elmarasztaló ítéletet hoz ellenünk az Európai Bíróság, abban nem a konkrét jogszabálysértést, hanem a politikai elfogultságot kell keresni. Ezek után a minimum, hogy az Orbán-kormány visszahívja a bíróságba delegált magyar tagot, ha már a többi 26 ország politikailag elfogult bíráját nem tudják azonnal kirúgatni. Pedig milyen szép új világ lenne ott is. Nem csak itt.
Azt is állította Varga (ugyanott), hogy külön levelet kapott a magyar kormány Brüsszeltől, hogy Magyarország változtassa meg az egyébként nemzeti hatáskörbe tartozó család- és gyermekvédelmi törvényeket.
Ezzel szemben a tény az, hogy a magyar törvény – bár valóban nemzeti hatáskörbe tartozik – uniós alapértékeket sért. Így indokolatlanul diszkriminál szexuális irányultság alapján, valamint korlátozza a véleménynyilvánítási szabadságot, a médiaszolgáltatásokat és a kereskedelmet. Miután ebben a kérdésben külön kötelezettségszegési eljárás folyik a magyar kormány ellen, ebből is világos, hogy az Európai Bíróság erről nem dönthetett. De majd fog.
Azt állította Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője (a párt balatonfüredi frakcióülése után), hogy a választás tétje, visszatér-e Magyarországra a Gyurcsány-Bajnai-korszak, vagy sem.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem ez a tétje, hanem az, hogy leváltható-e az önkényuralmi Orbán-rendszer. Ha igen, akkor helyette hatpárti kormányzás, amelyben Bajnainak semmi szerepe nem lesz, és Gyurcsánynak is legföljebb annyi, mint a többiekénél egy kicsit nagyobb párt vezetőjének. Koalíciós korszak vagy egypártrendszer? Ez a kérdés, válasszatok!
Azt is állította Kocsis (ugyanott), hogy Márki-Zay Péter az elmúlt hónapokban kikotyogta, mire lehet számítani, ha a baloldal kormányozna: fizetős egészségügy, a rezsicsökkentés eltörlése, az illegális bevándorlással kapcsolatos szabályok megszüntetése, a határzár megnyitása, illetve a gyermekvédelmi törvény eltörlése.
Ezzel szemben a tény az, hogy nem, nem, nem, nem és nem. Nem vezetnék be a fizetős egészségügyet (amit a Fidesz egyre nagyobb mértékben terjesztett el), nem szüntetnék meg a rezsicsökkentést, sőt más módon is segítenék, fellépnének az illegális bevándorlással szemben, fenntartanák a határzárat, és a gyerekvédelmi törvényt sem törölnék el, csupán a teljesen abszurd, valamint melegellenes részeit módosítanák. Mit mondjak? Ez nem volt lottóötös.