;

kormány;lízing;lakás;kamatstop;

- Kiterjesztette a kormány a kamatstopot - kijött a rendelet

A döntés a jelzálog alapú hitelek mellett a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is vonatkozik. A márciusi lízingdíjak már alacsonyabbak lesznek, mint a korábbiak, és abból a januári túlfizetést is jóváírják.

A kamatstop kiterjesztéséről döntött a kormány - közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK). Azt írták, a kormány a jelzálog alapú hitelek mellett a lakáscélú pénzügyi lízingszerződésekre is kiterjeszti a kamatstopot. Az intézkedés október végi szinten rögzíti a lakáscélú lízingszerződések kamatait, hasonlóan a jelzáloghitelek esetében bevezetett kamatstophoz.

A márciusi lízingdíjak tehát már alacsonyabbak lesznek, mint a korábbiak, és abból a januári túlfizetést is jóváírják - tették hozzá. Számításaik szerint a kamatstoppal eddig mintegy félmillió család élhetett, a mostani intézkedés pedig több ezer családot érinthet.

A kamatstopon túl korábban bevezetésre került a benzinár- és az élelmiszerárstop. 

Pénteken este a Magyar Közlönyben megjelent a rendeletben - amit a napi.hu vett észre -, már a részletek is szerepelnek. 

E szerint:

a veszélyhelyzetre hivatkozva a kamatstopot szabályokat kiterjesztik a lakáscélú lízingszerződésekre is. A döntés értelmében a fordulónaptól érvényes referencia-kamatlábat 2022. január 1. és június 30. között úgy kell megállapítani, hogy az nem lehet magasabb a 2021. október 27-én érvényes referenciakamatlábnál. A lízingbe adó pénzügyi intézménynek 2022. február 28-ig kell átszámítania a költséget.

Egy másik rendelet pedig szabályozza azt is, hogy a pénzintézeteknek, szolgáltatóknak tájékoztatniuk kell a fogyasztókat a változásról.

"A Kormány döntése alapján nem lehet a tőke- és kamattartozást a rendelet hatálya alatt nem teljesített kamat összegével megnövelni. Szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy a módosult pénzügyi lízingszerződést nem kell közjegyzői okiratba foglalni, a korábbi közjegyzői okirat a szerződés módosult tartalmának keretei között is érvényes" - olvasható a kötelező szöveg.

Az államadósság tavaly év végén 42 526 milliárd forint volt, vagyis tartozás a koronavírus-válság két éve alatt 11 396 milliárd forinttal, 37 százalékkal növekedett.