A Mohácsi Kórház honlapján kedden megjelent, hogy az intézmény szülészeti osztályán „a Covid-19 okozta dolgozói megbetegedések miatt… átmenetileg felvételi zárlat lép életbe”. Így a mohácsi térségből a szülészeti fekvőellátásra szoruló páciensek Pécsre kell utazzanak. Ez az állapot – várhatóan – 2-3 hétig tart, írja a közlemény.
Ugyanakkor a 17 ezer lelkes dél-baranyai városban elterjedt, hogy azért volt szükség a leállásra, mert az osztályon eleve kevés a szakorvos. Megtudtuk, hogy tavaly még négy szakorvosa volt az osztálynak, s már ez sem elég a járó- és fekvőellátás folyamatos fenntartásához, hisz Mohácson évente csaknem félezer csecsemő születik. Ezért a pécsi szülészetről ingáztak orvosok és rezidensek a Duna parti városba. Januártól az egyik orvos távozott, majd a hónap végén egy orvos megbetegedett, és ő azóta sem állt szolgálatba.
De ehhez alapvetően az vezetett, hogy a kórház hónapok óta nem talál új szülészeket, vagyis a Covid inkább csak leleplezte ezt a tarthatatlan helyzetet, állították név nélkül megszólaló informátoraink.
Kerestük az ügyben Csizmadia Csabát, a kórház főigazgatóját. Titkárságán azt mondták, a főigazgató épp elfoglalt. Jeleztük, hogy a honlapon olvasható közleményről kérdeznénk, mivel úgy értesültünk, hogy a szakorvoshiány és nem a Covid–19 miatt állt le a szülészeten a fekvőellátás. A titkárság visszahívást ígért, de ez nem történt meg, este viszont kaptunk egy elektronikus levelet, amelyet a főigazgató megbízásából a kórház gazdasági igazgatója, Engert Ferenc szignózott, s ő azt írta: visszautasítja a „rágalmakat”, amelyek a szakorvoshiányra utalnak. Szerinte a Covid–19 okozta dolgozói megbetegedések miatt rendelték el a zárlatot.
Mivel a levél elküldése után Engert Ferenc távozott a kórházból, nem tudtunk megkérdezni tőle, hogy hány szakorvos dolgozik a mohácsi szülészeten, és a szakmai előírások szerint hánynak kell lennie. Azt se kérdezhettük meg, hogy pontosan hányan betegedtek meg a dolgozók közül az osztályon.
Így a kórházvezetés cáfolata – számok híján – ellenőrizhetetlen.