Élőlánccal és két emelet magas állványokra felfüggesztett molinóval követelik Greenpeace-aktivisták a Fertő tónál a terület élővilágát pusztító kormányzati megaberuházás leállítását – tájékoztatott a szervezet a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Az aktivisták szerda hajnalban szerda hajnalban álltak ki a Fertő tavi beruházás bejárata elé Fertőrákos határában. Mint írják, erőszakmentes akciójukkal arra hívják fel a figyelmet: elfogadhatatlan, hogy egy nemzeti parkban az élővilág megóvása helyett egy szűk csoport gazdasági érdekében épülő luxusberuházás szempontjai érvényesülnek.
A Greenpeace megjegyzi: a terület nem csak nemzeti park és Natura 2000 terület, de a vízi madarak és a vizes élőhelyek védelmére létrehozott ún. Ramsari Egyezmény is felvette a különlegesen értékes vizes élőhelyek listájára, valamint UNESCO Világörökség terület is.
A szervezet rámutat arra: a beruházás mintegy 53 hektárnyi területet venne el a Fertő tó nádasából, partjából és medréből, nagyrészt olyan beépítésekkel, amelyek a feleslegesen bővített kikötők kivételével a parttól néhány kilométerrel távolabb, a védett területen kívül is megvalósíthatóak lennének – kisebb léptékben, a természettel összhangban. A fertői beruházás költségvetése már 45 milliárd forint felett jár – tették hozzá.
A Greenpeace Magyarország megtámadta a Fertőre kiírt közbeszerzési pályázatot a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, ám utóbbi visszautasította a kérelmet arra hivatkozva, hogy nincs jogosultsága megvizsgálni.
Korábban lapunk is többször írt a beruházás elleni tiltakozásokról.
Hallgat Áder János a Fertő-tónál zajló környezetszennyező állami szállodaépítésről