Ukrajna;diplomácia;Vlagyimir Putyin;orosz-ukrán konfliktus;hadgyakorlatok;

- Európa a katasztrófa küszöbén - München illata terjeng a levegőben

Mindenki tárgyal mindenkivel az ukrán válságról, de egyelőre semmi sem használ. Amerika az orosz haditervek kiszivárogtatásával próbálja keresztülhúzni a Kreml esetleges szándékait.

Tisztában vagyunk minden veszéllyel – mondta szombaton Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök ezzel együtt igyekezett csillapítani a hangulatot, s hozzátette, hogy a legnagyobb ellenség most a pánik. A helyzet kétségkívül súlyos: az Ukrajna határainál felvonult orosz csapatok körös-körül hadgyakorlatokat folytatnak, a Fekete-tengeren pedig már az egész orosz haditengerészet harmada gyűlt össze, még a Csendes-óceánról is érkeztek egységek, köztük nagy partraszállító hajók. A lázas diplomáciára utalva Ben Wallace brit védelmi miniszter, aki pénteken Moszkvában orosz kollégájával Szergej Sojguval találkozott, azt mondta, hogy „München illata terjeng a levegőben” – azaz a Nyugat kétségbeesetten, de alighanem sikertelenül próbálja elkerülni az összecsapást.

Felsorolni is nehéz, hogy ki kivel tárgyalt a háborús veszélyről: előbb pénteken az amerikai elnök videókonferenciát tartott a brit, kanadai és olasz miniszterelnökkel, az EU Bizottságának és Tanácsának elnökeivel, a francia, lengyel és román államfővel, illetve a NATO főtitkárával, majd szombaton Biden és Macron Putyinnal, aztán egymással, Macron Zelenszkijjel, az amerikai külügyminiszter Antony Blinken az orosz Szergej Lavrovval, továbbá a két ország védelmi minisztere, Lloyd Austin és Szergej Sojgu. Az álláspontok sehol sem látszottak közeledni. Biden az esetleges agresszió azonnali és nagyon súlyos következményeire figyelmeztette Putyint, aki a maga részéről hiányolta a decemberi orosz követelésekre adott pozitív választ, illetve sérelmezte a szerinte a Krím és a kelet-ukrajnai szeparatisták megtámadására készülő kijevi vezetésnek küldött nyugati fegyverszállítmányokat.

A tárgyalások hétfőn és kedden mindenképpen folytatódnak: Olaf Scholz német kancellár előbb Kijevbe, majd Moszkvába utazik. Visszatér Moszkvába Ben Wallace brit védelmi miniszter, aki csak szombaton reggel tért onnan haza.Bár korábban az volt az uralkodó nézet, hogy az pekingi téli olimpia vége, azaz február 20-a előtt Moszkva nem robbantja ki a háborút, hogy az ne vessen árnyékot a kínai presztízs rendezvényre, az amerikai sajtóban a hírszerzésre hivatkozva olyan értesülések jelentek meg, miszerint napokon belül várható az orosz támadás. A német Der Spiegel ennél is pontosabban vélte tudni, hogy a hadigépezet február 16-án, vaigyis szerdán lendül mozgásba. Moszkvában mindezt az amerikai háborús hisztéria rovására írták és kitartottak amellett, hogy nem terveznek semmiféle offenzívát. Azt is cáfolták, hogy olyan provokációt készítenének elő, amelyre hivatkozva aztán ukrán területeket szállnának meg. A New York Times elemzése szerint nem kizárt, hogy az állítólagos orosz haditerv kiszivárogtatásával Washington éppen ilyen nyilatkozatokra akarta kényszeríteni a Kremlt és ezzel legalább átmenetileg megkötni Putyin kezét, időt szerezve a további tárgyalásokra.

Az amerikai aggodalmak súlyára jellemző, hogy nem csupán a Kijevben dolgozó diplomatáik többségét hívták haza, de az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet égisze alatt a szeparatisták kezén lévő Donyeckben lévő megfigyelőiket is. Ezzel egyidejűleg egy sor ország kivonja diplomatáit és távozásra szólította fel állampolgárait, s a magyar külügyminisztérium is figyelmeztetést adott ki az Ukrajnába készülő magyar állampolgároknak. Ukrajna szombaton cáfolta, hogy nem engedné be az orosz útlevéllel érkezőket, vasárnap viszont beutazási tilalmat rendelt el a katonakorú belarusz állampolgárok számára. A holland KLM máris törölte kijevi járatait és egyes hírek szerint nem kizárt, hogy hétfőn délutántól teljesen leáll az Ukrajnába irányuló nemzetközi polgári légi közlekedés. Kijevben azzal reagáltak, hogy erre egyelőre nincs szükség, majd szólnak, ha lesz.

A hétvégén az eddig Ukrajnában lévő néhány száz amerikai és brit katonai kiképző is távozott. A két ország vezetői már korábban jelezték, hogy a kiképzők semmiképpen sem fognak belekeveredni az esetleges harcokba. Joe Biden elnök ezzel egyidejűleg újabb háromezer amerikai katonát vezényelt Lengyelországba.Vasárnap Ferenc pápa a római Szent Péter téren felszólította a katolikus híveket, hogy imádkozzanak a békéért - a többit pedig bízzák Szűz Mária védnökségére és a politikusok lelkiismeretére.  

A 2017-ben hivatalba lépett államfő 73,3 százalékos támogatottsággal kezdi meg második ciklusát.