2021 egészében 9,6 százalékkal nőtt az előző évi hat százalékos visszaesés után, így a két év átlagában 1-2 százalékkal nőtt az ipari termelés. Tavaly decemberben az ipar teljesítménye 5,8 százalékkal haladta meg a 2020 decemberit a nyers adatok alapján, ám az eltérő munkanapszámmal és szezonálisan kiigazítva a termelés 3,6 százalékkal növekedett. 2021 novemberéhez képest viszont a termelés 0,1 százalékkal csökkent is – közölte a KSH.
Decemberben csak a legnagyobb súlyú járműgyártás teljesítménye csökkent elsősorban a globális félvezetőhiány miatt, igaz ott a visszaesés mintegy 20 százalékos volt. A félvezetőhiány miatt a gyárak kisebb kapacitással, illetve egy műszakos munkarendben dolgoztak. A közúti gépjármű gyártásának volumene 24, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 22 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor a chiphiány kisebb mértékben és differenciáltan érinti a feldolgozóipar másik fontos ágazatát, az elektronikai ipart, ahol a decemberi termelés mértéke 14,8 százalékkal haladta meg egy évvel korábbit. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 66 százalékkal emelkedett, az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása viszont 22 százalékkal csökkent. Jól teljesített még a élelmiszeripar is, a gyógyszeripar viszont alig 0,3 százalékkal tudta növelni termelését.
A decemberi lanyhulás ellenére a magyar ipar jövőképe biztató, legalábbis a rendelésállományokat nézve: a feldolgozóipar új rendelésének állománya 21 százalékkal nagyobb volt a 2020. decemberinél, a belföldiek 4,1, az új exportrendelések 23 százalékkal nőttek. Középtávon a globális chiphiány normalizálódásra számítanak az elemzők, amely segíthetné az autógyártás felfuttatását, ám az energiaárak tartósan magas szintje az energiaérzékeny ágazatok, mint a vegyipar, teljesítményét visszavethetik.