munkaerőpiac;toborzás;munkaerőhiány;

- Óriási terhet ró a munkaerő-kölcsönző cégekre, hogy egyre messzebbről kell pótolni az alkalmas munkavállalókat

Kezd olyan méreteket ölteni a hazai munkaerőhiány, hogy már az ország versenyképességét is kedvezőtlenül érinti, számos vállalat ezért nyitott a külföldi munkaerő fogadására is.

A toborzó cégeknek azonban egyre messzebbre kell menniük az alkalmas munkavállalókért. Nemrég még 600-800 kilométeres körzetben lehetett találni megfelelő jelentkezőket, most el kell menni 1800-2000 kilométerre, vagy akár távolabbra is, hogy nagyszámú, minőségi munkaerőt tudjunk megszólítani. Ez óriási terhet ró a munkaerő-kölcsönző cégekre – hívta fel a figyelmet Mihályi Magdolna, a Jobtain HR szolgáltató ügyvezetője. Arra is kitért: a kiélezett versenyben a cégek nem várakoztathatják meg a leendő munkaerőt, nem hagyhatják figyelmen kívül elvárásaikat. Az álláskeresők mozgástere most sokkal nagyobb, hiszen tudják, a jelenlegi gazdasági helyzetben válogathatnak.

A szakember szerint a vállalatoknak elsősorban HR-oldalon kell változtatniuk, hogy hatékonyabbá tegyék a munkaerő pótlását. Ha például a kiválasztásban döntéshozatali joggal ruházzák fel az abban résztvevő csapatukat, jelentősen csökkenhet a felvételi eljárások ideje. Az időfaktor azért égető kérdés, mert a munkavállalók a legtöbb esetben nem várnak: oda mennek, ahol hamarabb kezdhetnek.

Mihályi Magdolna rámutatott: a fizikai dolgozók döntését jórészt ugyan még mindig a kereset határozza meg, de több szempont is fontossá vált számukra. Fontos az állásinterjún tapasztalt első benyomás, és az is, hogy az jelentkező láthassa a telephelyet, vagy gyárat, ahol dolgozni fog, találkozhasson a leendő munkatársakkal. Erre a legtöbb cégnek eddig nem volt kapacitása, a gyárak látogatását ráadásul a biztonsági kockázat és a járványhelyzet is megnehezíti.  

A gazdasági növekedés is lassul.