Szükségállapotot hirdettek a kanadai Ontario tartományban az oltásellenes kamionosok két hete tartó blokádja miatt. Amíg az intézkedés hatályban van – hívta fel a figyelmet Doug Ford tartományi kormányfő –, illegális korlátozni a hozzáférést az infrastrukturális hálózatokhoz vagy akadályozni a nemzetközi személy és áruforgalmat. Utóbbi azoknak a tiltakozóknak szól, akik az amerikai Detroit és a kanadai Windsor közötti hidat, az Ambassador Bridge-t tartják lezárva. A törvényszegőket akár egy év börtönnel és 100 ezer kanadai dolláros pénzbírsággal is sújthatják.
Eközben az Egyesült Államok azt akarja, hogy Kanada lépjen fel szövetségi hatáskörben a határblokádok okozta gazdasági zavarok enyhítéséért. Alejandro Mayorkas amerikai belbiztonsági és Pete Buttigieg közlekedési miniszter felszólított a kanadai félt erre – közölte egy fehér házi tisztségviselő a Reuters pénteki jelentése szerint. Hozzátette: az amerikai és kanadai vámhatóságok az áruk és szolgáltatások folyamatos áramlásának biztosításán, illetve alternatív szárazföldi, tengeri és légi útvonalak létrehozásán dolgoznak.
A járványügyi korlátozások ellen immár hetek óta tiltakozó kanadai kamionosok hétfőn blokád alá vették a Detroit-Windsor határátkelő kanadai oldalát, azóta pedig megbénították a forgalmat két kisebb határátkelőnél is Alberta, illetve Manitoba tartományban.
A kanadai szövetségi kormány illegálisnak minősítette a blokádot, és felszólította a tüntetőket, hogy távozzanak. Justin Trudeau miniszterelnök Twitter-bejegyzésében tudatta, hogy beszélt Drew Dilkens windsori polgármesterrel, és megerősítette, hogy a szövetségi kormány kész segítséget nyújtani Windsornak és a tartománynak annak érdekében, hogy úrrá tudjanak lenni a helyzeten. Mindeközben – mint azt korábban Dilkens a CNN-nek elmondta – rendőri erősítés érkezett a Detroit-Windsor határátkelő kanadai oldalán található, blokád alatt álló Ambassador hídhoz.
A polgármester úgy fogalmazott: „Amennyiben a tüntetők nem távoznak, kénytelenek leszünk valamilyen megoldást találni. Ha ez azt jelenti, hogy fizikailag kell eltávolítani őket, akkor fizikailag kell eltávolítani őket, és készek vagyunk ezt megtenni”. A polgármester mindazonáltal hangsúlyozta: jelenleg bírósági végzést próbálnak szerezni, hogy kénytelenek legyenek távozásra bírni a tüntetőket, és elmondta, hogy a helyzet békés rendezésére törekszik. „Bár lehet, hogy valakinek jóleső érzés lenne látni, amint a tiltakozókat erővel távolítják el, egy ilyen lépés elmérgesíthetné a helyzetet, és a következtében bizonyosan még többen jönnének, mi pedig nem akarunk további konfliktust kockáztatni” – jelentette ki.
Eközben a General Motors és a Stellantis közölte, hogy az alkatrészhiány miatt kénytelen volt törölni vagy csökkenteni műszakokat, miután a Ford és a Toyota is gyártáscsökkentéseket jelentett be.
Egy ontarioi bíróság pedig csütörtökön befagyasztotta azt a pénzt, amelyet a tiltakozók számára adományoztak egy alkalmazáson keresztül. A tüntetők szerint helyi idő szerint csütörtök délutánig több mint nyolcmillió dollár gyűlt össze.
Mindeközben amerikai kamionosok közölték: két konvojt indítanak a hétvégén a Buffalo és Fort Erie közötti határátkelőhöz, hogy támogatásukról biztosítsák a kanadai tiltakozókat.
A kanadai kamionosok csaknem három hete tüntetnek a járványügyi korlátozások ellen. A főváros, Ottawa polgármestere a helyzet miatt a múlt vasárnap már szükségállapotot hirdetett. Az úgynevezett szabadságkonvoj nevű megmozdulást a múlt hónapban bevezetett törvény váltotta ki, amely előírta, hogy minden kamionosnak be kell oltatnia magát a koronavírus ellen ahhoz, hogy áthaladhasson a kanadai-amerikai határon. A megmozdulás később szélesebb körű lett, a korlátozások elleni általános tiltakozássá vált. A tüntetések a parlament közelében zajlanak, a tiltakozók pedig immár azt követelik, hogy országszerte vonják vissza az általános kötelező oltást, továbbá azt, hogy Justin Trudeau miniszterelnök kormánya mondjon le.