„A hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények tárgyában Farkas Félix nemzetiségi szószóló és más személyekkel szemben tett feljelentést a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészségnek megküldtem” – a lapunk birtokába került irat szerint így tájékoztatta február első napjaiban a Központi Nyomozó Főügyészség az Országos Roma Önkormányzatot (ORÖ).
Az ORÖ elnöke, Agócs János ezt örömmel fogadta, hiszen szerinte ez azt mutatja, hogy a január közepén tett feljelentésüket nem dobta vissza a rendőrség. Az viszont meglepte, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség nevesítette Farkas Félixet, ők ugyanis ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést. A Központi Nyomozó Főügyészség a Népszava kérdésére azt válaszolta, hogy a hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt tett feljelentés alapján a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség – a rendelkezésre álló törvényi határidőn belül – a feljelentés kiegészítését rendelte el. (Az ügyészség többek között akkor vizsgálódik, ha mentelmi joggal bíró személy követhetett el a bűncselekményt.)
A roma önkormányzat januári büntetőfeljelentésében azt állította, hogy a Farkas Félix által december 7-re, a budapesti Benczúr Hotelbe összehívott megbeszélésen olyan szerződéseket ajánlottak 30 roma önkormányzati képviselőnek, amiért cserébe „semmit nem kell igazából csinálni”. A feljelentést az ORÖ azokra a hangfelvételekre alapozta, amelyeket cikksorozatában a Népszava hozott nyilvánosságra. Az ügy megértéséhez érdemes felidézni: az ORÖ-ben heves harcok alakultak ki a múlt év végén, miután a testület nem a kormánybarát Farkas Félixet választotta a nemzetiségi lista élére, ahonnan lehetőség van bejutni a parlamentbe. Ez is szóba került azokon a zárt körű decemberi megbeszéléseken, amelyeken a kormánypárti Lungo Drom szövetségéhez tartozó ORÖ-képviselők vettek részt, és többször ott volt Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, a Belügyminisztériumhoz tartozó Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója is. Sztojka többször szerződéseket ígért a részvevőknek, máskor figyelmeztette őket: BM-esként „mindenkiről tudok sok mindent."
Az ORÖ egy december 7-ei találkozón készült felvétel alapján tette a feljelentést. Ekkor Farkas Félix arról beszélt, hogy akár milliárdos nagyságrendű visszafizetési kötelezettsége is lehet az országos önkormányzatnak. Emiatt zárolhatják az ORÖ számláját, akkor pedig a képviselők se kapnak tiszteletdíjat. Szavaiból kitűnt, hogy a kieső jövedelem pótlására keresett alternatív lehetőséget: így jött képbe a Roma Közéleti Akadémia, amelynek megalakítását éppen aznap, december 7-én jelentette be Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos. A részleteket már annak a nonprofit kft-nek az ügyvezető igazgatója ismertette, aki megbízóként szerepel az ügyletben. (Az ORÖ-feljelentése szerint egy olyan nonprofit kft.-ről van szó, amely közvetve a Sztojka Attila vezette Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság alá tartozik.)
Az ügyvezető tájékoztatása szerint Zalaszentlászlón nyolc hónapig tartó, online oktatással kiegészített képzési program indul, ennek keretében 20 fős csoportokban összesen 400-an részesülnek kommunikációs tréningben. Mint elhangzott, a megbeszélésen jelenlévő ORÖ-képviselőknek azért ígértek havi bruttó 200 ezer forintos szerződést, hogy jelentkezőket gyűjtsenek a képzésre. „Önöknek semmit nem kell igazából tenni, a szerződést megkötni”, és utána mindenkinek a „saját területén kommunikációs tréningre buzdítani” az embereket – számolt be a teljesíthetetlennek semmiképp se nevezhető elvárásokról az ügyvezető igazgató. A szerződés 2022. augusztus végéig szól, de határozott szándék van arra, hogy „ez meghosszabbításra kerüljön”.
Az ORÖ feljelentésében az áll: a jelenlevők tisztában voltak azzal, hogy a szerződés színlelt, azaz nem várják el tőlük az abban foglalt szolgáltatás teljesítését, ez csupán politikai tevékenységüket díjazza. Farkas Félix pedig – írták a feljelentésben – aktívan részt vett a szerződés létrejöttében és a valódi céljának ismertetésében. A hotelben tartott megbeszélésen elhangzott, hogy harminc körzetben a Lungo Drom fogja eldönteni, melyik jelölt nyer és „meg kell kérni a Fidesztől az árát!” Mint arról már írtunk, az ORÖ-ban kirobbant belharcok botrányos véget értek. A Fidesz-barát Lungo Drom elérte, hogy megismételjék azt a közgyűlést, amelyen a kormánytól független Agócsot választották a roma nemzetiségi lista élére. A megismételt, maratoni hosszúságúra nyúló közgyűlésen végül nem sikerült határidőre új nemzetiségi listát állítani. Így a következő ciklusban nemzetiség listáról nem lesz parlamenti képviselője a romáknak. Vagyis a Fidesz-barát Lungo Drom elérte: ha az ő jelöltjük nem kaphatott esélyt a parlamenti mandátumra, akkor más ORÖ-tagnak sem nyílt erre lehetősége.