A példakép nem biztosítás, nem mankó, hanem erő a teremtéshez. Nem szabályok rendszere, hanem a remény lehetősége – idézte Karácsony Gergely főpolgármester Esterházy Pétert csütörtöki beszédében a Városháza parkban, ahol tablókiállítást nyitott meg Göncz Árpád emlékére.
A néhai köztársasági elnök, író, műfordító, politikus ezen a napon ünnepelné századik születésnapját. Budapest vezetője leszögezte:
„Nem tudok, de nem is akarok másként beszélni Göncz Árpádról, mint példaképről. (...) Tudom, jó sokan vagyunk az országban, akik így gondolunk Árpi bácsira. Így csak rokont, barátot szólít az ember, akivel jóban van, de jóban is volt egymással ő és Magyarország, jóban voltunk egymással Göncz Árpád és mi.”
Szerinte a volt államfő hozzátartozóként ismerte az ország búját, bánatát és kevéske örömét is, mert megélte és átélte mindegyiket. Kiemelte, hogy ott volt, mikor reménnyel telt meg az ország, és akkor is, amikor keserűséggel. – Amikor küzdeni kellett és tűrni lehetett csak. Amikor ellenállni volt muszáj, és viselni kellett a terhét az elnyomásnak – fogalmazott, hozzátéve, olyan volt, mintha mindenkinek ismerőse lenne, olyan volt, amilyennek látszott, és egy közéletbe keveredett emberről elmondani ennél jobbat, többet elmondani aligha lehet. Azért elmondta, hogy szerinte:
„Meseszerűnek tűnik, hogy létezhet tekintély, aminek semmi köze sincs a felfuvalkodottsághoz, és méltóság rejlik a közvetlenségében. El sem hisszük, hogy volt idő, amikor az őszinte szavaknak jutott hely a közbeszédben, amikor egy politikusnak lehetett hite is, elve is, nem csak érdeke.”
A főpolgármester felidézte, hogy Bibó István és Göncz Árpád –hol máshol – a börtönben lettek barátok, és tanulságként leszögezte: az elfogadhatatlannal nem lehet kompromisszumot kötni, és hogy micsoda különbség szolgálni és kiszolgálni.
„Göncz Árpád nem azt mondta, hogy kövessetek, hanem azt, gyertek velem. Egy volt közülünk, így lettünk vele mi is egyek. Egy Magyarország, egy köztársaság, ahol nem vált ketté demokrata és magyar, európai és hazafi. Ezért ragaszkodjunk az életünkből minden erővel kiradírozni akart köztársasághoz, a sokszínűségben rejlő nagyszerűséghez, a jogállam minden kritériumához Az emberiséghez, az emberséghez, a szolidaritáshoz, hogy azoknak legyünk szolgálói, kiknek szolgájuk nincsen. Ragaszkodjunk Európához, az esélyek egyenlőségéhez, és ahhoz, hogy a hatalom soha nem azonosíthatja magát magával az országgal”– szólította fel hallgatóságát Karácsony Gergely.