Ha Moszkva teljesíti szerződéses gázszállítási kötelezettségeit és az orosz-ukrán-viszály nem zárja le teljes mértékben a keleti ellátást, a még tárolókban lévő fűtőanyagnak, illetve a cseppfolyósítottföldgáz- (lng-) behozatalnak köszönhetően Európa valószínűleg túléli a telet - fogalmaz a legfrissebb adatokra hivatkozva szerdai elemzésében Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
E feltételek mellett – idézi az elemző a Reuters szakértőjét, John Kempet – április közepéig a jelenlegi, körülbelül 41 milliárd köbméterből 10-30 milliárd maradhat a kontinens tárolóiban. (Az eredetileg terawattórában közölt adatokat köbméterre számoltuk át.) Mivel ugyanakkor a húszmilliárd köbméter is az utóbbi évtized legalacsonyabb szezonvégi szintje lenne, tavasz és kora ősz között megmaradhat a nyersanyag iránti, élénk kereslet.
Mivel az Erste elemzője nem számít az orosz-ukrán-ellentét gyors lezárultára, az lng-igények csökkenése sem várható, ami javítja az amerikai szállítók helyzetét. Nem véletlen, hogy a 2022 nyári piaci kötések mindössze 3 euróval maradnak el a mostani, megawattóránként 81 eurótól.
Az árakat egyébként egyre inkább a nagypolitika mozgatja. Míg Oroszország a napokban kötött évi tízmilliárd köbméteres gázszerződést Kínával, a világ legnagyobb lng-szállítójának számító Ausztrália egyre inkább az USA-szövetséges Dél-Koreát és Japánt látja el. Ha Joe Biden komolyan gondolja az oroszok gyengítését, fokozott európai lng-beszállításokra ösztönzi az amerikai cégeket. Bár Moszkva teljes kiiktatása lehetetlen, e lépések nyomán Pletser Tamás az orosz gázszállítások mögött álló Gazprom piaci részesedésének csökkenésére számít.