;

kórházak;fej;abszurd;

- Magyary Ágnes: Fejvesztett kórházi kalandok

Az altatóorvos szerelmes a sebészbe. Más szóval: semmi különös, csak a szokásos. De Szabó bácsi feje eltűnt, és nem találják sehol. Ez már merőben meglepő. Lett is fejetlenség! Mert ilyen felelőtlenség felett semmilyen körülmények között sem lehet szemet hunyni. (Ezek a kórházigazgató szavai.) Ezért – meg mivel a műtét amúgy remekül sikerült, azonban a rokonok elé mégsem állhatnak oda: kérem, a bácsi jól van, csak hát adódott egy aprócska probléma – a patoló­giáról kölcsönkérték egy idősebb elhunyt fejét.

Máskülönben női holttestről volt szó. Ugyanis általános tapasztalat: az arcon bizonyos kor felett eltűnnek a nemekre jellemző karakteres vonások, és szép lassan férfi és nő hasonlóvá öregszik. Tehát a hozzátartozóknak nem fog feltűnni a dolog – örvendezett a kórházigazgató, aki mindennél jobban rettegett a sajtóban megjelenő esetleges negatív hangvételű cikkektől. A rokonok boldogok voltak, és felszabadultan puszilgatták a megboldogult női beteg fejét, amelyet bravúros módon a malőrt okozó sebész illesztett az eltűnt fő helyére. Az altatóorvos közben a női WC-ben zokogott, és dühös üzeneteket küldözgetett a sebésznek, aki ezúttal nem hagyta magát összezavarni, és csak a munkájára figyelt, mert a múltkori rémes baklövés az elguruló fejjel kissé nyomasztotta.

Szabó bácsi feje három hét múlva került elő kissé megviselt állapotban. Kiderült, amikor a sebész idegességében véletlenül lenyisszantotta a beteg fejét, az altatóorvos üzenetét olvasta, ahol ez állt: te szemét disznó, mindent elmondok a feleségednek; a sebész meg zaklatottságában csak vágott összevissza. Szabó bácsi feje udvariasan legurult a műtőasztalról, végiggördült a folyosón, majd kellemes huppanásokkal leszökdécselt a lépcsőn. Amikor kiért az utcára – ki tudja, miért –, határozott fejmozdulattal jobbra tért, és rögtön az első utcasarkon megtalálta a kiskocsmát. Ide nyomult be, és lelt jó társaságra.

Most pedig iszonyú fejfájás gyötri, ugyanis olyan másnapos, mint egy kiöregedett versenyló (ezek az ő szavai), és azonnal fájdalomcsillapítót kér. – Apropó, hol a testem? – vonta kérdőre az értetlenkedő és zavarodott kórházi dolgozókat.

– Szabó bácsi – nyilatkozta ki a kórházigazgató, miután nem akadt jobb ötletük, és a környék kocsmáiban duhajkodó fejet egy tárolóban helyezték el – olyan, mint egy romantikus nagyregény: csupa túlzás, csupa elvetett sulyok.

Szó, mi szó, Szabó bácsi feje igazi fejtörést okozott az egészségügyi intézményben, mivel egyszer nem fizette ki a pincért, máskor összehányta a pultot, szétverte a berendezést – és ami az utolsó csepp volt a pohárban –, a kocsma elé kikötött, Szőrmók névre hallgató kopasz kutyából hotdogot akart készíttetni.

A kórházigazgató szó nélkül fizette ki Szabó bácsi cechjét, hozatta helyre a károkat, de a kutyás incidens után adott húszezer forintot az egyik műtősfiúnak, hogy feltűnés nélkül verje fejbe Szabó bácsit, és legyen már végre vége ennek a rémálomnak.

A műtősfiú alaposan elagyabugyálta Szabó bácsi fejét, de az orvosi műhibából valódi tudományos rémálom lett.

A „beavatkozás” után Szabó bácsi feje komótosan begurult a kórházigazgató irodájába (tölgyfa asztal, perzsa szőnyeg, bőrfotel karfával, az ablakok a kertre néznek), és lendületesen ugrott be a bőrfotelbe, majd nagyot sóhajtott.

– Igazgató úr – mondta némi szemrehányással –, az egy dolog, hogy a műtétem nem sikerült, de mondja meg nekem, mit vétettem én, hogy így bánjanak a fejemmel?

A kórházigazgató idegesen feszengett, mert csak arra tudott gondolni: ha ez a malőr kikerül a sajtóba, akkor neki vége. De az intézménynek is.

Így kompromisszumot ajánlott Szabó bácsi fejének, mert úgy érezte magát, mint a nagy államférfiak, akik időben ismerik fel: jobb az ördöggel időben egyezséget kötni, mint az országot romba dőlni hagyni. Szabó bácsi feje elégedetten hümmögött.

De Szabó bácsi is támasztott feltételeket. Főleg azt, hogy varr­janak hozzá egy testet. Ha már olyan hanyag volt a kórház, hogy az eredetit elkártyázta, akkor ő valami híres színész testét szeretné. Leginkább Sean Conneryét. Ő meghalt – mondták. Jó, akkor legyen más. Talán Brad Pitt. A kórháznak nem áll módjában – próbálta józanságra bírni Szabó bácsit a kórházigazgató – híres színészek testéhez hozzáférni. Akkor addsza vissza a sajátomat! – csattant fel a fej.

– Mindent meg fogunk tenni, hogy megszerezzük Brad Pitt testét – rebegte az igazgató.

A kórházban mindenki utálta a bőrgyógyászt, aki azonkívül, hogy életében nem gyógyított meg egyetlen beteget sem, átkozottul jóképű volt – pont, mint egy filmszínész.

– Az Isten is arra teremtette – suttogta Mefisztó a kórházigazgató fülébe –, hogy a Szabó bácsi-féle fiaskó megoldása legyen.

– Igen, igen – gondolta magában a kórházigazgató –, de mégsem olyan egyszerű, elvégre ez itt mégiscsak egy kórház, nem pedig valami sarki késdobáló.

– Ha-ha – nevetett gurgulázva Mefisztó –, ha-ha.

Szóval újabb húszezres a műtősfiúnak, és a kibillent teremtés megint a helyére kerül – vélte a derűlátó intézményvezető. De ahogy azt már a derék olvasó is sejtheti, ebben a történetben semmi sem úgy alakul, ahogy azt a szereplők eltervezik – pont, mint az életben. Szóval másnap vidáman fütyörészve jött be a kórházba a bőrgyógyász az emberiség romlására semmit sem csinálni, hiszen látunk-e életünkben akár egyetlenegy embert is, akit meggyógyítottak a dermatológusok. Amúgy görögül a dermatológus azt jelenti: „álorvos”. Így viszont teljesen érthetetlen, hogy a kormányok miért költik – mit költik, pocsékolják – az adófizetők drága pénzét ezeknek a kontároknak az évekig húzódó semmittevésre felkészítő képzésére. Mint ahogy arra sem volt semmiféle józan magyarázat, miképpen lehetséges, hogy hétfőn reggel nyolckor jókedvűen üdvözli ez a kétbalkezes bonviván a betegeit, akarom mondani: az áldozatait. A műtős­fiúnak viszont se híre, se hamva.

A kórházigazgató kezeit tördelve fogadta Szabó bácsit a tölgyfa asztalos, perzsa szőnyeges, bőrfoteles irodájában – az ablakok a kertre néznek. Szabó bácsi virgoncan gurult be, és könnyed eleganciával szökkent fel a kényelmes fotelbe.

– Konyak nincs? – kérdezte.

A kórházigazgató, mint akit fejbe kólintottak, szó nélkül töltött és készségesen kínálta kényes vendégét havannai szivarral. Szabó bácsi feje elégedetten fúrta be magát az öblös fotel rejtekeibe. Önfeledten eregette a füstöt és szürcsölve kortyolgatott.

– Szabó bátyám – próbálta kedélyesre fordítani a társaság menetét a slamasztikában lévő intézményvezető –, örömmel jelentem, fáradozásunk sikerrel járt.

Mintegy zárszóként színpadias mozdulattal rántotta le a leplet a gondosan előkészített műtősfiú holttestéről. Szabó bácsi feje kíváncsian kandikált ki a fotelből, majd újra eltűnt.

– Drága igazgató úr – dörmögte a fej valahonnan mélyről –, én régivágású ember vagyok.

Majd a maradék konyakot a perzsa szőnyegre öntötte, a havannai szivart a bőrfotel karfáján oltotta el. Önérzetesen gurult ki a tárgyalásról, mint botcsinálta alvajáró.

Az egész ügy annyira zavaros volt, hogy a kórházigazgató arra a következtetésre jutott: ő, mint szép nagyra fejlődött orvosdoktor, nem fogja hagyni, hogy egy duhaj fej mondja meg neki, mit kell tennie. De Szabó bácsi mintha csak olvasott volna a gondolataiban, mert a sajnálatos lebőgés után két nappal azt hallotta a folyosón pletykáló nővérektől, hogy az intézmény a csőd szélén áll az ő dilettantizmusa miatt, és ezzel az erővel akár a bőrgyógyász is lehetne vezető, mert ilyen ocsmány kontárkodásra még ő is alkalmas. Ha lenne igazság e földön – ami nyilvánvalóan nincs –, akkor olyan erélyes fejre lenne szükség a vezetői székben, mint Szabó bácsi – fecsegték a nővérek. Elkélne egy új fejes – mondták.

A kórházigazgató azonnal az irodájába rohant (tölgyfa asztal, perzsa szőnyeg, bőrfotel, az ablakok a kertre nyílnak) és tanácskozásra hívta a pszichiáter kollégákat.

– Szabó bácsinál – szónokolta az összegyűlt grémium előtt – a neuronális kapcsolódásban súlyos funkcionális diszrupció észlelhető.

– Érdekes – vágott közbe doktor Kovács –, Szabó bácsi szóról szóra pont ezt mondta rólad.

A kórházigazgató úgy vágódott el a perzsa szőnyegen, mint XIX. századi viselős bárókisasszony, aki most kapta a hírt, hogy jegyese elesett a pákozdi csatában.

– Ennek annyi – konstatálta doktor Kovács. A többiek meg egyetértően bólogattak.

Az élet oly őrült, hogy emiatt már nincs is semmi értelme. Szóval senki sem lepődött meg, amikor Szabó bácsi fejét nevezték ki a kórházigazgató idegösszeomlása után az intézmény élére. A fej elégedetten bólogatott.

– A hebehurgya élet fordulatai nem fognak eltántorítani az örökös derűlátástól és végtelen jókedvtől, hogy a szédületes fejlődést ne is említsem, hiszen akkor sem hátráltam egy tapodtat sem, amikor 1957-ben egy ködös téli reggelen főbe lőttek a börtön udvarán. Kanadába egy dollárral a zsebemben érkeztem, és most itt állok önök előtt és annyit mondhatok: fel a fejjel! Most pedig ne zavarjanak.

Boldogan gurult be az irodájába – tölgyfa asztal, perzsa szőnyeg, bőrfotel, az ablakok a kertre néznek –, és miután kinevezte a bájgúnár bőrgyógyászt helyettesének, bezárkózott kedves ivócimboráival a kiskocsmából, ahogy ő fogalmazott: örök időkre.

Elvégre az, akit egyszer főbe lőttek, majd egy balul sikerült műtét során lefejeztek, az igazán megengedheti magának, hogy azt tegyen, amihez kedve szottyan.