Ezt egy neve elhallgatását kérő uniós tisztségviselő közölte a Reutersszel a hírügynökség szerdai jelentése szerint. A forrás elmondta: szerdán először találkoznak nemzetközi tárgyalók egymással, előkészítendő az egyeztetéseket egy lehetséges megállapodás céljából. A cél, hogy a felek előzetes megállapodást érjenek el augusztusra.
A tárgyalásokon hat ország – Japán, Hollandia, Brazília, Dél-afrikai Köztársaság, Egyiptom és Thaiföld – küldöttei vesznek részt, akik a világ nagyobb régióit képviselik, az EU-t például Hollandia. Mindazonáltal – mint arra a Reuters felhívja a figyelmet – Brüsszelnek eddig küzdenie kellett azért, hogy teljes támogatottságot szerezzen egy új egyezményhez az Egyesült Államok és további nagyobb országok részéről, amelyek némelyike – például az északi- és dél-amerikai országokat képviselő Brazília – jogilag nem kötelező erejű megállapodást részesít előnyben. Ezzel szemben a Reuters által megszerzett uniós dokumentum tanúsága szerint az EU jogilag kötelező erejű kötelezettségeket akar bevezetni annak érdekében, hogy az országok jelentsék az újabb járványok kitörését, megelőzendő őket.
Az uniós tisztségviselő elmondása szerint az EU által szorgalmazott intézkedések között szerepel például a vadpiacok fokozatos bezárása, illetve különböző jutalmakkal ösztönöznék az országokat, hogy jelentsék az újabb vírusok megjelenését területükön. Ezek között szerepel például annak biztosítása, hogy a vírus felbukkanását jelentő országok hozzáférhessenek az újabb vírusok elleni gyógyszerekhez és védőoltásokhoz. Ezek az országok ezenkívül azonnali támogatáshoz is hozzájuthatnának, például orvosi felszereléshez a globális készletből.
Megállapodás esetén a szerződést körülbelül 2024 májusában írhatják alá.
A legszélesebb körben elfogadott elmélet szerint a Covid-19-világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírus a kínai Vuhanban található egyik halpiacon terjedt át állatról emberre. Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) eleinte méltatta Kínát amiatt, hogy „gyorsan értesítette őt az új vírusról”, az Egyesült Államok azzal vádolta, hogy információt tartott vissza a járvány kitörésének valószínű eredetéről.
Az említett egyeztetéseken kívül tárgyalások zajlanak a Nemzetközi Egészségügyi Rendszabályok módosításáról is. Az Egyesült Államok célja a szabályok megerősítése az átláthatóság növelése és annak szavatolása érdekében, hogy a WHO mihamarabb bejuthasson a járványok kitörésének helyszínére – mondta két forrás a hírügynökségnek az egyeztetéseket követően.