Ez a rendelet újabb megdöbbentő példája a magyar kormány azon törekvésének, hogy megakadályozza a média hozzáférését a közegészségügyi információkhoz, és akadályozza a független média munkáját – állapította meg lapunknak küldött állásfoglalásában Scott Griffen, a Nemzetközi Sajtó Intézet (IPI) igazgatóhelyettese.
A bécsi központú újságíró-szervezet a Népszava hétfői megkeresése nyomán reagált arra, hogy a magyar kormány a múlt héten rendeletben írta felül a Fővárosi Bíróság két nappal korábbi ítéletét, amely szerint nem az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), hanem a kórházigazgatók hatásköre arról dönteni, hogy kit engednek be az intézményükbe. Az Emmi döntését, amellyel a köztévén és az MTI-n kívül minden más sajtóorgánumot kitiltottak a járvány alatt az egészségügyi intézményekből, a Telex támadta meg, a bírósági ítéletet felülíró új kormányrendelet szerint pedig az operatív törzs járványügyi érdekből meghatározhatja az egészségügyi intézmények sajtóval való kapcsolattartásának rendjét, valamint a sajtó által az egészségügyi intézmény területére történő belépés rendjét.
– A világjárvány idején a média Európa-szerte jogosan tudósíthatott a kórházakból és beszélhetett az egészségügyi dolgozókkal. Ez létfontosságú volt az egészségügyi ellátás emberi oldalának bemutatásához és az állami egészségügyi intézményekbe vetett bizalom kiépítéséhez, valamint ahhoz, hogy a frontvonalban dolgozó személyzet szükség esetén fel tudja vetni aggodalmait és elősegítse az egészségügyi politikáról szóló egészséges vitát” – közölte lapunkkal az IPI igazgatóhelyettese.
Nyilatkozatában Scott Griffen rámutat, hogy kórházi tudósítások tiltása korlátozza az átláthatóságot, „és az egészségügyi intézményeken belüli tudósításokat arra az állami médiára bízzák, amelyből nagyon hiányzik a függetlenség és a pártatlanság. Jelenleg nincs még egy olyan ország az Európai Unióban, ahol a kórházi tudósításokra vonatkozóan még mindig olyan korlátozó politika lenne érvényben, mint Magyarországon” – fűzi hozzá.
A kormány új rendelete „jól mutatja, hogy a Fidesz meddig megy el, hogy a közelgő választások előtt megtartsa a Covid-19 járvány narratívája feletti ellenőrzést. Kiállunk a magyarországi független újságírók mellett az információhoz való hozzáférés iránti követelésükben, amely alapvető jog.” Megdöbbentő – írja végül az IPI igazgatóhelyettese –, hogy ez még mindig vita tárgyát képezi egy uniós tagállamban.
A Nemzetközi Sajtó Intézet kedden részletes beszámolót tett fel honlapjára az ügy előzményeiről, a cikkbe belefoglalva Scott Griffen állásfoglalását is.