Komoly vádakkal néz szembe az egyik legnagyobb svájci bank: a Credit Suisse-t azzal vádolják, hogy egy bolgár kokainbárónak segédkezett több millió euró tisztára mosásában. A Reuters beszámolója szerint a pénz egy részét bőröndökbe tömködve vitték a bankba 2004 és 2008 között. A svájci ügyészség egyebek között 42,4 millió svájci frank (átszámítva csaknem 14 milliárd forint) kártérítést követel a banktól, mivel a pénzintézet és egyik korábbi kapcsolati menedzsere - mint fogalmaznak - "nem tett meg minden szükséges lépést" a bűncselekmény megakadályozására.
A Credit Suisse a Reutersnek nyilatkozva kategorikusan visszautasított minden, szerintük megalapozatlan vádat, emellett volt alkalmazottjuk ártatlanságáról is meg van győződve. Mindazonáltal a bank számára az előirányzott pénzbüntetésnél jóval nagyobb kárt okozhat a hírnevén eső jókora csorba.
Az ügyben keletkezett több mint 500 oldalas vádirat a Credit Suisse, volt alkalmazottja és a bolgár kokainkereskedő, Evelin Banev és társaival fennálló kapcsolatára összpontosít, furcsa módon azonban a drogbáró maga nem, csak a banda két másik tagja ül a vádlottak padján. Banevnek ugyanakkor így is hűvösön kellene lennie, 2017-ben kábítószer-kereskedelemért Olaszországban, majd 2018-ban Bulgáriában pénzmosás miatt ítélték el, azonban elfogni nem tudták, mivel eltűnt. Később Ukrajnában ugyan rajtaütöttek, de azóta is szabadlábon van, mivel időközben szerzett egy ukrán útlevelet, ily módon pedig meg tudta akadályozni a kiadatását - pedig a bolgár mellett a román ügyészség is kérte már.
A történetet tovább súlyosbítja, hogy az ügyészség szerint a Credit Suisse egykori alkalmazottja 2004-ben legalább egy olyan bolgár ügyfelet hozott, aki Banev munkatársa volt akkor, s aki pénzzel teli bőröndöket helyezett el a svájci bank széfjében - később pedig, 2005-ben Szófiában agyonlőtték. Az elkövető kilétére azóta sem derült fény, bár a bolgár médiában Banevet sejtik a támadás mögött.
A volt kapcsolattartó 2010-ig dolgozott a Credit Suisse-nél, a bank azonban vitatja a tevékenysége révén szerzett pénz illegális eredetét. A Reuters információi szerint arra hivatkoznak, hogy Banev és köre törvényes üzleteket is működtetett például az építőiparban és a szállodaiparban.