Elképzelhető az a forgatókönyv, hogy egész Európából kivonul a Facebook és az Instagram - írja a CityAM. A lépést amiatt lengette be a két platformot birtokló Meta, hogy a GDPR - azaz az EU-s általános adatvédelmi rendelet - kimondja, hogy az európai felhasználók adatait európai szervereken lehet csak tárolni, amerikain nem.
A tech-óriás állítása szerint számukra a célzott hirdetések megjelenítése és általánosságban a cég üzleti tevékenysége szempontjából kulcsfontosságú a transzatlanti adatátvitel, ezt az úgynevezett Privacy Shield és más modellszerződések szabályozzák. A Privacy Shield teljesítményével azonban nem volt elégedett az Európai Bíróság, ugyanis 2020 júliusában adatvédelmi jogsértések miatt úgy ahogy van, megsemmisítették az erre vonatkozó szerződést. Azóta az Európai Unió és az Egyesült Államok is több ízben hangsúlyozta, hogy új, vagy frissített szerződésen dolgoznak, ám ha nem sikerül megkötni, az a Facebook és az Instagram végét jelentheti Európában.
A City AM megkereste az ügyben a vállalatot. Nick Clegg, a Meta globális ügyekért és kommunikációért felelős alelnöke a fenyegetés indítékául a kisvállalkozók érdekeit hangsúlyozta, ők ugyanis - valóban - jóval nehezebben tudnának eljutni potenciális partnereikhez a célzott hirdetések nélkül. Később a Meta szóvivője annyiban pontosított, hogy természetesen, ha egy mód van rá, eszükben sincs kivonulni Európából,
Hozzátette, hogy a többi vállalathoz hasonlóan persze ők is követik az európai szabályokat, és a szabványos szerződési feltételekre, valamint a megfelelő adatvédelmi intézkedésekre támaszkodnak a globális szolgáltatások működtetéséhez.