Oroszország;törvény;Egyesült Királyság;szigor;oligarcha;

- Nem kímélik az oligarchákat, az új szabályozás szerint bármely, a Kremlhez és az orosz rezsimhez fűződő érdekeltséggel rendelkező vállalatot meg lehet büntetni

Az Egyesült Királyság kész nehéz döntéseket hozni, hogy ne lehessen támogatni az orosz államot, de a Vlagyimir Putyinhoz köthető kleptokraták megmagyarázhatatlan vagyonát megcélzó McMafia törvény végrehajtása továbbra is várat magára.

Nem először, feltehetőleg nem is utoljára készül lecsapni az Egyesült Királyságban élő orosz oligarchákra a kormány. Liz Truss külügyminiszter múlt hét elején jelentette be a parlamentben, hogy új, kemény szankciók várnak rájuk, párhuzamosan más, Oroszországot Ukrajna megszállásától visszarettentő intézkedésekkel. Az eddig érvényben lévő korlátozások szűken értelmezettek voltak, és csak olyan vállalatokat érintettek, melyek közvetlen szerepet játszottak Ukrajna destabilizálásában. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy bármely, a Kremlhez és az orosz rezsimhez fűződő érdekeltséggel rendelkező vállalatot meg lehessen büntetni, így Vlagyimir Putyin oligarchiái és az orosz államot támogató vállalatok sehol nem rejtőzhetnek el.

A közhiedelem szerint a britek maguk tehetnek arról, hogy londoni ügyvédeken, bankárokon és könyvelőkön keresztül töménytelen pénz áramlott ki Oroszországból és senki nem volt készségesebb az orosz oligarchiákhoz, mint a brit politikusok. A koronavírus kitörése előtt azonban működött egy „Kleptocracy Tours” nevű kezdeményezés Londonban, melynek keretében az érdeklődők az észak-londoni Highgate-ből (ennek temetőjében nyugszik híresen Marx Károly) elindulva St John's Woodon keresztül eljutnak Knightsbridge-ig, miközben az idegenvezető rámutat az egyes, korábbi orosz miniszterek, parlamenti képviselők, magas rangú köztisztviselők, Putyin barátai és azok családjai által lakott ingatlanokra.

A túra nem mulaszthatja el érinteni a Belgravia kerületben elhelyezkedő Eaton Square-t, ahol az elegáns sorházakban számos orosz milliárdos rendezte be új életét. Nem csoda, hogy egyes londoni kerületeket, vidéki körzeteket, Surrey Londongrádként, vagy Vörös térként emlegetik. Legújabban már a második generáció, Nagy-Britanniában iskoláztatott, munkát vállalt, orosz akcentusukat tökéletesen elvesztett fiatalok vásárolnak itt, a szülők pénzéből több tízmillió font értékű házakat. Angliában és Walesben közel százezer ingatlan van offshore cégek tulajdonában. A Transparency International szerint több mint egymilliárd font értékű ingatlant vásároltak fel gyanús, Oroszországhoz köthető forrásokból. Ha azonban valaki megkaparja a felszínt, arra a felismerésre jut, hogy több ezer milliárd dollár hagyhatta el Oroszországot a kommunizmus összeomlása óta.

Egyes orosz oligarchák, élükön Roman Abramoviccsal, a Chelsea FC tulajdonosával, mindenki számára ismertek, de például Vlagyimir Jakunyin, az orosz elnök régi szomszédja, korábban az Orosz Vasút vezetője, akinek neve idegenebbül cseng, 14,6 milliárd forint értékű házat vásárolt magának. London fő vonzerejének számít, hogy a Brexit ellenére is a nemzetközi pénzügyi élet egyik központja, ugyanakkor az orosz újgazdagok bizalmi vagyonkezelési konstrukciókba tudták befektetni pénzüket, illetve ügyesen élnek egyes pénzügyi konstrukciók lehetőségeivel. A téma egyik szakértője, Oliver Bullough márciusban megjelenő könyve már előzetesen sokat elmond. Címe How Britain Became the the Servant of Tycoons, Tax Dodgers, Kleptocrats and Criminals, azaz hogyan lett az Egyesült Királyság mágnások, adómegkerülők, kleptokraták és bűnözők kiszolgálója. Elmélete szerint a kedvező időzóna, a világszerte beszélt nyelv, az elhomályosult birodalmi báj és más oligarchák társasága együttesen biztos győztes. Az író friss nyilatkozataiban nem mulasztja el hozzátenni, hogy mindennek a tetejébe a brit kormány annyira erkölcstelen, hogy nem látszik komolyan venni ezt a problémát.

A brit vezetés korábban is többször nekifutott, hogy visszaszorítsa az illegális orosz pénzek beszivárgását. A legérdemlegesebb akció az a 2017-ben elfogadott törvény volt, mely felhatalmazta a bíróságokat, hogy úgynevezett uwókat, megmagyarázhatatlan vagyonok kivizsgálásra feljogosító rendelkezéseket (unexplained wealth orders) bocsássanak ki. Ezek arra kényszerítik a külföldi korrupcióval és bűncselekménnyel gyanúsított befektetőket: adjanak számot pénzük eredetéről. Az alsóház külügyi bizottsága 2018 után most újabb vizsgálatot indított, elismerve, hogy az elmúlt négy évben "nem sok minden történt a londoni pénzmosási automata kikapcsolásával kapcsolatban", ami árt az ország hírnevének, sőt lehetetlenné teszi a Putyinnal szembeni fellépést". A bizottság elnöke, Tom Tugendhat leszögezte:

„Ukrajna megfélemlítése Oroszország által és a Kreml nyomásgyakorlása az európai országokra világossá teszi a cselekvés szükségességét”.

A reform már csak azért is fontos lenne az Egyesült Királyság számára, mert a gazdasági egyenlőtlenség folyamatosan nő, a Konzervatív Párt felett pedig a korrupció gyanúja lebeg. Alekszandr Tyemerko, a 2004 óta Angliában élő, de Moszkvához feltételezetten közel álló üzletember, volt fegyverkereskedő 1,3 millió fonttal támogatta meg a torykat. Ahogy a napokban a liberális agytröszt, a Centre for American Progress fogalmazott, a Kremlhez fűződő oligarchák gyökerestől való kitépése az orosz pénz és a Konzervatív Párt, a sajtó, az ingatlanbiznisz és a pénzügyi szakma közötti szoros szálak miatt óriási kihívást jelent". Mindezt csak aláhúzta vasárnap reggeli, a Sky Newsnak svájci száműzetéséből adott nyilatkozatában Mihail Hodorkovszkij. Bár a Jukosz volt elnöke tudja, mekkora kockázatot vállal minden alkalommal, amikor Putyint bírálja", fontosnak tartotta kimondani:

az elnök klikkje pénzzel helyez törvénytelen nyomást a brit politikai rendszerre. Közvetlen és közvetett formában, ügyvédi irodákon, lobbicsoportokon, politikusok direkt befolyásolásán keresztül. Ez a legveszélyesebb szempont, mely ellen mindenképpen fel kell venni a harcot.
Ellentmondásos hírek a Downing Street 10-bőlÚjabb nehéz hét végén, immár vidéki rezidenciájából, ígéretének megfelelően Boris Johnson megkezdte a Downing Street 10. átszervezését. A miniszterelnöki hivatal vezetésére régi szövetségesét, Stephen Barclay volt Brexit-ügyi minisztert kérte fel. Ő egyben a kabinetirodában betöltött tisztségét, sőt képviselői mandátumát is megtartja, kiváltva a Munkáspárt azonnali bírálatát az irreális álláshalmozás miatt. Az új kommunikációs igazgató Guto Harri, aki korábban 18 évet húzott le a BBC-nél, majd Johnson főpolgármesteri tevékenysége idején a külügyi részleg vezetője volt. A hétvégén lábra kapott azonban az a hír is, hogy különösen Carrie Johnsonnak elege van a Downing Street-i életből, Boris Johnson titokban amerikai lehetőségek után néz, ahol akár jelenlegi egyéves fizetését meghaladó 250 ezer dollárt is bezsebelhet egy beszédért. Ez ellentmond a The Sunday Times címoldalas jelentésének, mely szerint a kormányfő hívei előtt kijelentette, csak egy páncéloshadosztály tudja kirobbantani a Downing Streetből. A tory frakció bizalmatlansági szavazására akár e héten sor kerülhet, mert vészesen gyűlnek az erre felszólító levelek. R.H.V.

Az osztrák, cseh és szlovák külügyminiszter leszögezte, támogatják Ukrajna politikai függetlenségét és területi integritását a nemzetközileg elismert határain belül.