labdarúgás;Puskás Ferenc;Magyar Rádió;1954-es világbajnokság;Szepesi György;

Puskás Ferenc és Werner Liebrich 1954-es labdarúgó-világbajnokság Németország–Magyarország döntőjében

- A Népszavának jelentem – Százéves lenne Szepesi György

A száz esztendeje született Szepesi György lapunkat tudósította az örök életű 1954-es labdarúgó-világbajnokságról.

Ma lenne százéves Szepesi György, a valaha volt leghíresebb magyar rádióriporter, aki pályafutása legjobb teljesítményének az 1954-es vb-n rendezett Magyarország–Uruguay mérkőzés közvetítését tartotta. Kevesen tudják, hogy a legendás szpíker arról a labdarúgó-világbajnokságról minden nap terjedelmes helyszíni tudósítást küldött a Népszavának. Magyarország hangja előtt tisztelegve ezekből az írásaiból szemezgetünk.

A dél-koreaiak elleni 9:0-ról: „A dél-koreaiakat a szünet nélküli védekezés annyira kimerítette, hogy a fáradtságtól alig állottak a lábukon, s – a közönség és Vincenti francia játékvezető legnagyobb megrökönyödésére – egymás után feküdtek le a földre, hogy egy-két percnyi pihenőhöz jussanak. A magyar csatársor ostroma azonban tovább tartott. A 83. percben ismét Palotás lőtt gólt, 8:0, majd a 87. percben Puskás 20 méterről védhetetlenül küldte Hong Duk Jung hálójába a labdát, 9:0.”

A Magyarország–NSZK 8:3-ról: „Arról beszélünk Puskással, mit érzett, amikor levitték az öltözőbe. »Talán nehezen hiszik el, de sírtam – meséli. – Egy pillanat alatt végigfutott előttem a labdarúgó-világbajnokság, és azt mondtam magamban: számomra vége. Az volt az érzésem, hogy ezen a vb-n már nem tudok többet játszani.« (...) A berni sajtóközpont épületét olyan ostromnak tették ki a Puskás állapota iránt érdeklődő külföldi újságírók, hogy a sajtóközpont irodájának falára nagy táblát kellett kihelyezni, ezzel a szöveggel: »Puskás orvosi kezelés alatt áll.«”

A magyar–brazil negyeddöntő előtt: „Kedves olvasóim, a labdarúgó-világbajnokság eddigi legizgalmasabb mérkőzéséről a Kossuth Rádió hullámhosszán vasárnap délután hat órakor számolok majd be. A – remélhetőleg kellemes – viszonthallásra!”

A magyar–brazil 4:2 után: „Emlékeznek, kedves olvasóim, a Bijou című filmre? (Marlene Dietrich és John Wayne főszereplésével 1940-ben készült – H. I.) Abban szerepeltek olyan jelenetek, amilyeneknek a brazilok elleni mérkőzés befejezése után voltunk tanúi. Kétségkívül sok ilyen amerikai filmet játszhatnak Rio de Janeiróban, mert a brazil játékosok a vereség okozta fájdalmukban példátlan botrányt robbantottak ki. A mérkőzés után az első dolguk az volt, hogy a gyenge megvilágítású öltözőfolyosón leverték a lámpát, s a teljes sötétségben a már előre elkészített üvegekkel és más kemény tárgyakkal ütötték legyőzőiket, a magyar játékosokat. A mieink a nagy verekedés közben sem vesztették el humorérzéküket. Amikor például Didi, a brazilok egyik játékosa a cipőjét Grosicshoz vágta, a magyar kapus – akárcsak a pályán – remek tigrisugrással csípte el a felé dobott tárgyat. A magyar labdarúgás kétségkívül egyik legnagyobb diadalát aratta a brazilok elleni mérkőzésen, de (…) mindenkit mélységesen megdöbbentett az a módszer, ahogyan a brazil játékosok a vereségüket fogadták.”

A magyar–uruguayi elődöntő (4:2) után: „Este 10 óra volt, mire az ünneplő sportrajongók, lelkes futballbarátok, kendőt lobogtató svájci szurkolók sorfala között a magyar csapat autóbusza visszaérkezett az Uruguay elleni mérkőzés után a lausanne-i állomásra. Valóságos diadalmenet volt ez a néhány perces út, a kétórás küzdelemben alaposan kifáradt fiúk felüdültek tőle. De az ünneplés nem állt meg Lausanne-ban. Alig gördült ki Solothurn felé a villanyvonat, a magyar csapat vagonját francia, német, olasz és más országbeli szurkolók vették körül. Számtalan nyelven áradtak játékosaink felé a dicsérő jelzők, amelyek szuperlatívuszokban beszéltek a magyar labdarúgó-válogatott szép, színvonalas és sportszerű játékáról.”

A döntő előtt: „Telefonon felhívtam Herbergert, a nyugatnémet csapat szakvezetőjét, hogy nyilatkozatot kérjek tőle. »Az osztrákok fölött az elődöntőben aratott 6:1 nem tesz elbizakodottá bennünket – mondotta. – Nem számítunk újabb győzelemre. Egy azonban biztos: ilyen jó labdarúgócsapata a Német Labdarúgó Szövetségnek ötvennégy esztendős fennállása óta még sohasem volt. Azt hiszem, nyugodtan mondhatom azt is, hogy az eredmény nem lesz 8:3.«”

A 3:2-re elvesztett döntő után: „A világbajnokság erőltetett tempója, a nyolc nap alatt lebonyolított három döntő jellegű mérkőzés csapatunk erejét olyan nagy mértékben igénybe vette, hogy egyáltalán nem csodálható az idegkimerültség. A három döntő mérkőzés közül kettőt zuhogó esőben, csúszós, nehéz talajon játszották le labdarúgóink, és nagyjából ugyanaz a tizenegy játékos küzdötte végig a rendkívül nehéz mérkőzéseket. Talán szükség lett volna arra is, hogy egyik-másik poszton a közbeeső mérkőzéseken friss erőket vessünk be a harcba, talán szükség lett volna arra, hogy új energiát tartalékoljunk a döntő találkozóra.” Tudósítás-sorozatát azzal zárta: „Biztosra veszem, ha a világbajnokság kupáját nem visszük is haza, a magyar csapat tagjait, oly sok dicsőséges csata hőseit éppen olyan szeretettel várják majd az otthoniak, mint a londoni angol–magyar vagy más nagyszerű győzelmi fegyvertény után.”

Nem egészen így történt, de ez már ugyanúgy történelem, mint a kilencvenhat éves korában elhunyt, ám halhatatlan Szepesi életműve. Apropó, vajon hány esztendőt kellene élnünk ahhoz, hogy megérjük az újabb magyar vb-döntőt?

Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.Szepesi György sportriporternek nyilatkozik Balogh II Sándor, mellette Lakat Károly, Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. 1949.

Minden világranglista-ponttal rendelkező magyar teniszjátékos ügyében elindítják a vizsgálatot.