KSH;benzin;kiskereskedelem;élelmiszer;árstop;

- Többet vásároltunk a boltokban az év végén

A decemberre halasztott vásárlásoknak és a benzinárstopnak köszönhetően szépíteni tudott tavaly év végén a kiskereskedelem.

Az elemzői várakozásokat meghaladva nőtt tavaly év végén a boltok forgalma. A KSH friss adatai szerint a novemberi visszaesés után havi összevetésben 1, éves viszonylatban pedig 6,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi értékesítés. Ez egyben azt is jelenti, hogy a koronavírusjárvány első, 2020-as évében mért stagnálás után a tavalyi évben 3,5 százalékkal erősödött a forgalom az üzletekben.

A decemberi pozitív meglepetés egyértelműen az üzemanyagok növekvő értékesítésének köszönhető – kommentálta az adatokat Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. A benzinárstop tavaly november közepén lépett életbe, a csökkenő üzemanyagár pedig ugyan előrevetítette a forgalom növekedését, a koronavírus újabb hulláma miatt azonban jóval gyengébb visszapattanásra lehetett számítani. Ehhez képest havi alapon 2,4, éves összevetésben 11,5 százalékkal nőtt a benzinkutak forgalma. Vagyis decemberben lényegében sikerült ledolgozni a novemberi visszaesést – magyarázta. (Más kérdés, hogy mindennek terhét a töltőállomások üzemeltetői állják, akik már drágában veszik a gázolajat, mint amennyiért árulhatják.) Decemberben a nem élelmiszer-kiskereskedelemben is havi több, mint 1, évi 11,5 százalékos növekedést mért a KSH. A meglepően gyenge - hiszen a szokásos nagyobb akciókat nélkülöző - november után az emberek ugyanis végül decemberre halasztották a vásárlásokat. Az idén februártól már árstoppal is sújtott élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben ugyanakkor csak 2,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a forgalom.

A hamarosan a számlákra érkező személyi jövedelemadó visszatérítések, a 13. havi nyugdíj, és a rendőri, hivatásos állomány számára tervezett féléves bónusz miatt rövid időn belül összességében mintegy 1200 milliárd forint többletjövedelem keletkezik a háztartásoknál. Kérdés, milyen részben költik majd ezt fogyasztásra, és mennyit tesznek inkább félre. Az elemzők mindenesetre ezek és a béremelések révén jelentős kiskereskedelemi forgalomnövekedésre számítanak az idei évben, amit persze a tavalyi alacsony bázis még látványosabbá tesz. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint 11 százalék közeli éves növekedés is jöhet az ágazatban. A járvány előtt a kiskereskedelmi forgalom mintegy 7 százalékát jelentő külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalása viszont későbbre várható. A határmenti forgalmat ugyanakkor már fellendítette a gyenge forint, az üzemanyagárak hazai befagyasztása, valamit a nem létfontosságú üzletek átmeneti bezárása Szlovákiában. A vásárlásokat viszont hátráltatja az alkatrészhiány. Januárban például 8,8 százalékkal csökkent az új autó-regisztrációk száma, noha a szalonok beszámolói szerint érdemben nőttek a rendelések.

Drágulhat a magyar zöldség és gyümölcsÁtlagosan havi 3-4 ezer forintot költ zöldségekre és gyümölcsökre a magyarok 40 százaléka, közel ugyanennyien több mint 5 ezer forintot is áldoznak ezen élelmiszerekre – derül ki az 500 termelőt tömörítő Délalföldi Kertészek Szövetkezete (DélKerTÉSZ) kutatásából. A zöldséget és a gyümölcsöt a többség – 73 százalék - a nagyobb boltláncokban vagy hipermarketekben szerzi be, 42 százalék szokott külön zöldségesnél, 34 százalék piacon vásárolni. Tízből három vásárló akkor vesz hazai zöldséget, gyümölcsöt, ha szezonja van, 31 százalék pedig inkább akkor, ha jó áron kínálják. Bár még mindig az ár a legfontosabb, a vásárlók egyre inkább figyelnek arra, honnan származnak az élelmiszerek. A többség fontosnak tartja, hogy a zöldség vagy gyümölcs magyar termelőktől származzon – mutatott rá Nagypéter Sándor. A DélKerTÉSZ elnöke hozzátette: az egész Európában elszálló áram-, gáz- és műtrágyaárak miatt nem elvárható, hogy a zöldség- és gyümölcstermelők a tavalyi áron adják a termékeiket. Ez pedig drágulást eredményezhet a fogyasztói árakban.    

A kis gazdaságok visszaszorulásával a termelés is kevesebb kézbe került, a gazdaságok mérete nőtt.