alkotmányozás;Márki-Zay Péter;választás 2022;

- Márki-Zay Péter kimondta, nem akar feles többséggel alkotmányozni, csak népszavazás útján

A politikus szerint ezt ugyanakkor nehezíti, hogy a társadalom rendkívül megosztott és a szakértői csapaton belül sincsen egyetértés, mik lehetnének a fékek és ellensúlyok.

Nem nyúlnak feles többséggel az Alaptörvényhez, hanem népszavazásra bocsátják az új alkotmányt - jelentette ki a CEU demokráciaintézetének kerekasztal-beszélgetésén az ellenzék miniszterelnök-jelöltje

Márki-Zay Péter szerint a kérdés az – idézi a hvg.hu –, hogy ha az ellenzék legyőzi a Fideszt, akkor is Orbán Viktor kezében marad-e az irányítás. Kifejtette, ha a kétharmados törvényekkel nem foglalkoznak, a politikai bűnözők nem kerülnek rács mögé, és a Fidesz pedig bármikor visszatérhet, lévén, kisajátították a bírósági rendszert és a médiát, beleértve a médiahatóságot. Utóbbit egyébként feloszlatná a politikus.

Jelezte, egy ilyen helyzetben az alkotmányozás kényes téma, amit Márki-Zay Péter szerint csak a nép bevonásával lehet megtenni. Megjegyezte, kormányváltás esetén az is nehezítené az általa elképzelt alkotmányozást, hogy a társadalom rendkívül megosztott, de az ellenzéki miniszterelnök-jelölt bízik abban, hogy egy minimális alkotmány -  amely lefekteti az alapvető fékek és ellensúlyok rendszerét (és azon kívül semmi mást) -  át tudna menni egy népszavazáson. Azt viszont még nem látni, hogy ezek a fékek és ellensúlyok mik lehetnek, ugyanis a Fleck Zoltán vezette bírói csapatban sincs egyetértés a kérdésben. Egy moderátori felvetésre azt mondta, a Chilében látott alkotmányozó nemzetgyűlés is egy megfontolandó felvetés lehet.

Az eseményen részt vett Kim Lane Scheppelle alkotmányjogász, a Princeton Egyetem professzora, aki úgy vélekedett, a megoldásban az EU-jog segíthet, értelmezése szerint ugyanis az uniós jog és szerződések minden kétharmados döntést felülírnak, így például az, hogy az Európai Emberi Jogi Bíróság szerint a magyar megfigyelési törvény szembemegy az Emberi Jogok Európai Egyezményével, önmagában illegitimmé teheti az adott törvényt.

Abban Márki-Zay Péter és Kim Lane Scheppelle egyetértett, hogy a Fidesz nem tesz eleget a gazdasági válság kezeléséért, és ez csapdába terelheti az esetleg kormányra kerülő ellenzéket, a miniszterelnök-jelölt szerint viszont Kim Lane Scheppellének azon felvetése, hogy Orbán Viktor választási vereségre játszana, teljesen életszerűtlen, 

„mert a miniszterelnök nem akar azzal kockáztatni, hogy börtönbe kerül”.

Közös 12 pontos követelést tett közzé a két nagy egészségügyi kamara arról, hogy mit kell haladéktalanul tenni az ágazat működőképességének fenntartásához.