Néhány nap bujdosás után hétfőn előbújt odújából Péterfalvi Attila, bemutatott egy a mostani rezsimben szokásosnak mondható, sajtótájékoztatónak nevezett valamit, majd visszabújt oda, ahonnan jött, jelzése szerint egészen 2050-ig.
Akkor most írjuk le hivatalos formában is a fenti mondatokat: Péterfalvi Attila több hónapnyi vizsgálódás után elkészítette jelentését a Pegasus kémszoftver magyarországi használatáról. A Nemzeti Adatvédelmi Hivatal elnöke megállapította: a szoftver telepítése jogszerű volt, mindazok, akiket a kormány megrendelésére lehallgattak, veszélyt jelentettek a magyar társadalomra. Az összes újságíró, volt kormánytag, ügyvéd, akikről a nyilvánosság előtt is kiderült, hogy telefonjaikra „rátelepült” a Pegasus. Ők valamennyien vagy bűncselekményre, vagy terrorcselekményre készültek, illetve nemzetbiztonsági kockázatot jelentettek, hiszen csak és kizárólag ebben az esetben jogosult a hatalom lehallgattatni őket. Péterfalvi elismerte, hogy a közvélemény előtt ismertté vált nevek mind valósnak bizonyultak, a vizsgálat ezt egyértelműen tisztázta. Tovább részletek nem derülhettek ki, mivel az elkészült vizsgálati anyagot 2050-ig titkosították.
Ezzel tulajdonképpen pont került az ügy végére, gondolhatnánk, de nem egészen így van. Az elnök ugyanis bejelentette: a kiszivárogtatók ellen feljelentést tesznek, hogy a nyomozati szervek kivizsgálhassák, történt-e adattal való visszaélés a szivárogtatás során. Vagyis némiképp megnyugodhatunk: mégsem múlik el következmények nélkül a dolog, jó eséllyel beindul majd valamelyik bűnüldöző szerv, hogy fülön csípje vagy az újságírókat, vagy valamelyik civil szervezetet, amely le akarta leplezni a hatalom különös módszerét. Az elnök itt utalást tett az Amnesty International szervezetére, amelytől hiába kérte el a listát, az nem volt hajlandó átadni. Így aztán könnyen elképzelhető, hogy ha valóban megtörténik a feljelentés, hamarosan nyomozók fogják feldúlni az AI helyiségeit, elviszik a számítógépeit; esetleg a Direkt36 szerkesztőségét veszik célba, amely részt vett a nemzetközi oknyomozásban; vagy éppen Panyi Szabolcsot veszik elő, aki maga is a kémszoftver áldozata volt.
Mi meg kezdhetünk megint értetlenkedni, dühöngeni: újra egy olyan ügy, amelyet megúszhat a kormányzat, annak ellenére, hogy a kirobbanása óta össze-vissza beszél, hárít, félig elismer, majd újra hárít. Megússza a kormány, mert már az összes hivatalt elfoglalta, amelynek fékeznie kellene az ő túlhatalmát. Ebbe a sorba illeszthető Péterfalvi Attila is, akinek – társaihoz hasonlóan - megvan a jutalma: a majd’ egy évtizedes kinevezés a NAIH élén. És persze a többiekhez hasonlóan tudja, mi a dolga: védeni a rezsimet és elrejteni a valóságot. Ezt teszi a médiahatóságtól kezdve az Állami Számvevőszékig minden állami szervezet. Nem az állampolgárt szolgálják, hanem Orbán Viktort. Vagyis: a kémszoftvertől félnetek nem kell jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem.
Egyébként csak száz éves leszek, mire minden részlet kiderül.