Megérkeztünk Moszkvába, ahogy szoktunk, kis külügyes delegációnkkal itt, a nagykövetségen szállunk meg – adta hírül Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfői Facebook-videójában. Mint mondta, az ottani idő szerint kedden délután kettőkor, nálunk pontban délben kezdődik a találkozó Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között. Ezzel párhuzamosan a külügyminiszterek, tehát Szijjártó és Szergej Lavrov is tárgyal egymással, alig egy hónapnyi szünet után.
A magyar tárcavezető meglehetősen diplomatikusan, visszafogottan, a lényeget, a háborús fenyegetésre utalást kerülve nyilatkozott arról, hogy mennyi minden történt a külpolitikában az elmúlt hónapban:
Szijjártó összegzése szerint a keddi találkozó már a tizenkettedik lesz a Putyin-Orbán találkozók sorában, ami jelzi, hogy rendszeressé vált a „konzultáció”. Mint fogalmazott, ennyire kiélezett helyzetben még nem találkoztak, ezért szerinte az eddigi tucatnyi találkozó közül ennek lesz a legnagyobb jelentősége, ez lesz a legfontosabb.
Hozzátette, a találkozó előtt Orbán Viktor egyeztetett Emmanuel Macron francia elnökkel, hiszen a franciák adják az Európai Unió soros elnökségét, sőt, hétfő este még telefonon beszél Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.
A külügyminiszter szerint egyébként 2021 volt a legsikeresebb év a magyar-orosz kétoldalú együttműködés szempontjából, és sejtelmesen utalt arra, hogy „idénre is megvannak a tervek”. Mint kifejtette, „a magyar emberek is sokat profitálhatnak” abból, hogy Magyarország olyan külpolitikát, folytat, amely tiszteletben tartja a szövetségesi kötelezettségeket, ugyanakkor a kétoldalú kapcsolatok sikerére is komoly hangsúlyt helyezünk, „például Oroszországgal”.
A keddi találkozók tartalmi részéről szólva a külügyminiszter az energetikai és a gazdaságpolitikai kapcsolatok bővítését emelte ki, kihegyezve a hosszú távú gázvásárlási megállapodásra, amivel szerinte „mi jól járunk” .
Ugyancsak fő témaként említette a paksi atomerőmű beruházásának „létesítési fázisba történő átléptetését”, annak ellenére, hogy lapunk éppen hétfőn írta meg, hogy csúszik a beruházás, és az illetékesek még a szükséges engedélykérelmeket sem adták be. A tárcavezető máshogy tudja.
Szijjártó Péter tárgyalási témaként említette még az élelmiszeripari, az űrpari, a légiközlekedési, vasúti szállítási együttműködési kérdéseket. Büszkén mondta, hogy a napokban Fényeslitkén befejeződött egy vasúti átrakodó terminál építése. Szerinte ezzel az Európa keleti végén található kapacitások közül a mienk lesz a legjobb, a leggyorsabb, a legmodernebb a Kínából érkező áruk számára.