Köszönöm a megértést, nem szeretnék ebben az ügyben nyilatkozni! – válaszolta lapunknak Kovács Zoltán, az Újpest korábbi válogatott futballistája, amikor azzal hívtuk fel, hogy reagáljon a Magyar Nemzet tegnapi cikkére. Ebben a kormányközeli lap tudniillik azt írta, hogy még pénteken bejelentik az idén 137. születésnapját ünneplő futballklub adásvételét.
Csak annyit legyen kedves elmondani, hogy valóban lesz-e bejelentés? – erősködünk 18 óra előtt nem sokkal, tekintettel a vészesen közelgő lapzártára, ám Kovács nem volt hajlandó erre sem válaszolni.
Egy kínai cég mellett ön és üzlettársa lesz a tulaj… – próbálkoztunk tovább, de a legutóbb a Fehérvár sportigazgatói posztját betöltő sportvezető erre annyit felelt: a nyilvános cégadatokból mindez kiderül.
Egyebet nem sikerült Kovácsból kihúznunk, ami már csak azért is fájó, mert
Mindegy.
Az van tehát, hogy pénteken lapzártánkig nem történt meg a bejelentés, amire a legtöbb Újpest-drukker epekedve vár jó ideje: hogy a futballcsapatot működtető cég belga tulajdonosa, Roderick Duchatelet bő 10 év után eladja részesedését.
Az ügylet múlt ősz óta húzódik, és úgy fest, nem sikerül a 2021/2022-es bajnokság szünetében dűlőre vinni. A 24.hu már novemberben megírta, hogy a lila-fehérek annak a kínai sportbefektetőnek az érdekeltségébe kerülhetnek, amely korábban megvette az angol élvonalban szereplő Wolverhampton Wandererst, meg a svájci első ligás Grasshopperst. Az Újpestre a kínai Fosun Sports egyik luxemburgi leányvállalata által tavaly szeptemberben 4,45 milliárd forintnyi törzstőkével alapított FSG (Hungary) Holdings Kft. tett ajánlatot, de nem egyedül. A másik egy magyar cég, az SGF Silu Global Fund Holding Zrt., amit tavaly nyáron a pápai Cseke István és a zalakarosi Németh János alapított ötmillió forint törzstőkével. A magánszemélyek kiléte akkor vált igazán érdekessé, amikor ezt a céget bízta meg a kormány azzal, hogy vegye meg és kereskedelmi légikikötővé alakítsa a taszári repteret. Nyilván az állami megrendelések által dől majd a cégbe a tömérdek pénz.
Igen ám, csakhogy az ígéretes bizniszből a két nevezett személy kiszállt, a céget eladta. Ma már Kovács Zoltán (vezérigazgató, 46 százalékos tulajdonrész), a győri Császár László (cégvezető, 46 százalékos tulajdonrész), valamint Oláh János (8 százalékos tulajdonrész) neve alatt működik a cég.
Hogy e kínai érdekeltségű és a magyar vállalat milyen módon tulajdonolja (majd) az Újpestet, egyelőre nem tudni. Az viszont biztos: az Orbán-kormánytól nem lenne újdonság, ha olyan cégeket „kérne fel” egy honi futballcsapat működtetésére, amelynek tulaját/elnökét cserébe szépen kistafírozta.
Hogy ez teljességgel felborítja az erőviszonyokat, és egyáltalán nem piaci alapon működik a bajnokság? Kit érdekel?!
Senkit. Nem véletlenül nem kíváncsi senki arra, mi történik a pályákon.
Arra sokkal érdemesebb odafigyelni, mi megy a háttérben...