A vakcinát leginkább az idősebbek, a diplomások és a budapestiek tennék kötelezővé, míg ennek bevezetését leginkább a legfiatalabbak és a megyeszékhelyen élők utasítják el – adta hírül a napi.hu a januári felmérés alapján, amelyet a Pulzus közvéleménykutató készített.
A felmérés szerint a megkérdezettek 41 százaléka vezetné be a kötelező oltást. Ez az arány novemberben 39 volt, igaz, az akkori felmérésnél további 17 százalék bizonyos munkakörökhöz kötve elfogadta volna a kötelező oltás bevezetését.
A legtöbben a 60 évesnél idősebbek körében támogatnák a kötelező védőoltást (54 százalék), ez az arány a középkorúaknál 43, míg a 18-39 éves korosztály körében 27 százalék. Az alapfokú végzettségűek és az érettségivel rendelkezők nagyjából azonos arányban (38, illetve 39 százalék) tennék kötelezővé az oltást, míg ez az arány az egyetemistáknál 52 százalék. Novemberben is a diplomások voltak a legkevésbé elutasítóak, igaz, akkor csak 28 százalékuk mondta, hogy nem tenné kötelezővé az oltást, szemben a mostani 48 százalékkal. Az alapfokú végzettségűek és az érettségivel rendelkezők csaknem kétharmada elutasította a szigorítást, míg novemberben 49-43 százalékban voltak ezen az állásponton.
A kötelező oltást a legnagyobb arányban a megyeszékhelyek lakosai utasították el, csaknem kétharmaduk válaszolt így. Az ötletre a községi lakosok 63, az egyéb városokban élők 61, a budapestiek 46 százaléka mondott nemet. Novemberben a falusiak 52, az egyéb városi lakosok 49, a megyeszékhelyen élők 34 és a budapestiek 32 százaléka utasította el a szigorítást.
A Napi.hu szerint Magyarországon 6,3 millió ember kapott legalább egy adag védőoltást, 6,1 millió kettőt, míg hármat 3,5 millió. Az oltakozási hajlandóság azonban a könnyebben fertőző omikron variáns terjedése közepette sem akar igazán nőni, naponta alig pár ezerrel nő azoknak a száma, akik legalább egy oltást felvettek.
A járványkezelés szempontjából sokáig hazánk laborjának tekintett Ausztria parlamentje a múlt csütörtökön fogadta el a kötelező védőoltás bevezetését a 18 évesnél idősebbek körében.