;

Oroszország;NATO;Egyesült Államok;diplomácia;

Antony Blinken amerikai és Szergej Lavrov orosz  külügyminiszter január 22-én Genfben

- Az Egyesült Államok elküldte az írásos választ Oroszországnak a biztonsági garanciákról

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közölte: kérés esetén nem hozzák nyilvánosságra az amerikai választ.

Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint az írásos választ John Sullivan, az Egyesült Államok oroszországi nagykövete adta át Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettesnek szerdai találkozójukon – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség. A beszámoló szerint a találkozót az Egyesült Államok kérésére tartották.

Az orosz külügyminiszter az orosz parlament alsóházának (állami duma) plenáris ülésén felszólalva elmondta: amennyiben olyan kérés születik, Oroszország nem hozza nyilvánosságra a levelet, mindazonáltal az amerikai reagálás lényegi részét igen.

Az orosz külügyminisztérium decemberben tette közzé az Egyesült Államokkal kötendő biztonsági garanciavállalási, valamint az Oroszország és az Észak-atlanti Szerződés tagállamai közötti biztonsági intézkedésekről szóló megállapodás tervezetét. Moszkva követeli, hogy a felek térjenek vissza az 1997-es helyzethez, amikor aláírták a NATO és Oroszország közötti kétoldalú kapcsolatokat szabályozó alapokmányt, és a NATO vonuljon ki azokból az országokból, amelyek 1997 után csatlakoztak az észak-atlanti szövetséghez.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a tárca a múlt pénteken megerősítette: a követelés Romániára és Bulgáriára is vonatkozik, tekintve, hogy ezek az országok 1997 után csatlakoztak az észak-atlanti szövetséghez. Magyarország egyébként 1999-ben lépett be a NATO-ba.

Eközben a NATO harci egységeinek a befogadásáról tárgyal egymással Magyarország, Románia és Bulgária.

Milliók szenvednek súlyos mértékben éhínségtől, az oktatás és a szociális szolgáltatások az összeomlás szélén vannak, a likviditáshiány miatt pedig csak korlátozottan tudják elérni a szükséget szenvedőket – hívta fel a figyelmet António Guterres. Az ENSZ BT szerdán vitatja meg a közép-ázsiai ország helyzetét.