Ropogó fegyverek, menekülő emberek, túszul ejtett gyerekek - napok óta ádáz csata dúl egy túlzsúfolt börtönben és környékén az északkelet-szíriai Haszaka városában. A magát Iszlám Államnak (Daes) nevező terrorszervezet fegyveresei csütörtökön törtek be a létesítménybe, hogy kiszabadítsák több ezer fogvatartott társukat. A térséget ellenőrző Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd-arab milícia mindeddig képtelen volt megadásra kényszeríteni őket, pedig a hírek szerint már amerikai és brit különleges alakulatok is támogatják hadműveleteiket. Az ENSZ legutóbbi jelentése szerint legkevesebb 45 ezren kényszerültek otthonaik elhagyására.
A dzsihádisták a börtönben kiskorúak százait ejtették túszul, akiket éppen az Iszlám Államhoz való kötődésük miatt zárt el az SDF. Hétfőn azzal fenyegették meg a kurd-arab fegyvereseket, hogy kivégzik a gyermekeket, ha a koalíciós erők folytatják támadásukat.
A tűzvonalba került tinédzserek helyzete kétségbeejtő, amint ezt egyikük a brit The Telegraph által ismertetett hangüzenete is tanúsítja. “Sok hulla hever előttem, bármelyik pillanatban meghalhatok, mert vérzek, kérlek segítsetek” - idézte a lap a 17 éves ausztrál állampolgárságú fiút, aki azt mondta, hogy amerikai légicsapásban sebesült meg. Hozzátette, hogy 8, 10 és 12 éves áldozatokat is látott, barátai is meghaltak, egyedül van és nagyon fél.
A fiút szülei 5-6 éve hurcolták el az Iszlám Állam önkényesen kikiáltott “kalifátusába”. Az SDF 2019-ben fogta el, miután anyjával magadták magukat. Kamalle Dabboussy, a Szíriában fogvatartott ausztrál állampolgárok jogait felkaroló aktivista szerint a fiú soha nem harcolt és a canberrai kormány legalább három éve ismeri ügyét, ám ennek ellenére sem engedték vissza hazájába. Az eset általánosabb problémára is rávilágít: az Északkelet-Szíriát irányító kurd-arab hatóságok nem tudnak mit kezdeni azokkal, akiket az Iszlám Állam felett aratott 2019-es győzelem óta őriznek. A külföldi országok nem hajlandók visszafogadni saját állampolgáraikat, még a nőket és a 18 év alattiakat sem - biztonsági fenyegetésként tekintenek rájuk, ahogyan az őket vádemelés nélkül táborokban és börtönökben elzáró SDF is. Az érintett kiskorúak a Daes árvái lettek, akiknek lehetőségük sincs visszailleszkedni a társadalomba.
Az ostromlott börtönben összesen nagyjából 800 gyermeket tartottak fogva, közülük 150-en rendelkeznek külföldi állampolgársággal. A Save the Children (Mentsétek meg a Gyermekeket!) nemzetközi szervezet szerint sorsukért a külföldi kormányok is felelősek, mert úgy gondolták, hogy magukra hagyhatják Szíriában a saját kiskorú állampolgáraikat.