korrupció;Magyarország;mélypont;Transparency International;

Képünk illusztráció.

- TI: korrupcióban Magyarország ezüstérmes, még Románia is tisztább

A nemzetközi civil szervezet szerint a magyar kormány a világjárványt a jogok és a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozására használta fel.

Történelmi mélypontjára süllyedt Magyarország korrupciós értékelési indexe – szúrta ki a Portfolio a Transparency International (TI) kedden közzétett jelentésében. A nemzetközi, globális civil szervezet, amelynek saját honlapján feltüntetett fő célja „egy korrupciómentes világ”, úgy értékelte: ezen a téren egész Európában a visszaesés jelei mutatkoznak.  

A 2021-es korrupciós észlelési index (CPI) alapján Nyugat-Európában és az Európai Unióban az országok 84 százalékában a korrupciós helyzet romlott vagy csak alig javult az elmúlt 10 évben.

A jelentés külön kiemeli, hogy az olyan országok, mint Lengyelország és Magyarország visszaestek a szabad véleménynyilvánítás területén.

Mások, amelyek még magas, tehát jó értékelést kapnak, mint Németország (80), az Egyesült Királyság (78) és Ausztria (74), komoly korrupciós botrányokkal néztek szembe.  A CPI 180 országot és területet rangsorol a közszféra korrupciójának észlelt szintje alapján a nullától (nagyon korrupt) 100-ig (nagyon tiszta) terjedő skálán. 

Dánia (88) és Finnország (88) vezeti a régiót és a világot (Új-Zéland mellett), őket Norvégia (85) és Svédország (85) követi. Továbbra is Románia (45), Magyarország (43) és Bulgária (42) teljesít a legrosszabbul a régióban. Svájc (84), Hollandia (82), Belgium (73), Szlovénia (57), Lengyelország (56), Ciprus (53) és Magyarország (43) indexe egyaránt történelmi mélypontra esett.

A jelentés megjegyzi, a Covid-19-járvány ürügyet adott az európai országoknak a felmentésre a  korrupcióellenes kötelezettségvállalásaik alól, miközben az elszámoltathatóságot és átláthatóságot biztosító intézmények gyengültek. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a jó kormányzás, valamint a fékek és ellensúlyok rendszerének gyengülése növeli az emberi jogok megsértésének és a további korrupció kockázatát.   

Az elmúlt évtizedben a régió 26 országában romlott a helyzet, vagy alig, vagy egyáltalán nem ért el jelentős előrelépést. 2012 óta Luxemburg (81), Lengyelország (56), Ciprus (53) és Magyarország (43) indexe csökkent jelentősen, míg öt ország jelentősen javított pontszámán ebben az időszakban: ezek Ausztria (74), Észtország (74), Lettország (59), Olaszország (56) és Görögország (49). A TI megállapította:

„Magyarország kormánya a járványt a politikai kontroll további megszilárdítására és a jogok korlátozására használta fel. A véleménynyilvánítás szabadságát erősen korlátozták, a médiát pedig veszély fenyegeti, ami hozzájárul az elszámoltathatóság csökkenéséhez és az index idei történelmi mélypontjához.”

Ha a kormány február közepén meghosszabbítja a 480 forintos üzemanyagár-plafon hatályát, a hordónkénti olajár pedig megközelíti az előrejelzésekben szereplő, száz dolláros szintet, tömeges kútcsődök várhatók.