Európai Unió;Európai Parlament;Roberta Metsola;

- Lojális néppárti Roberta Metsola

Természetesen számít a parlament első emberének a párthovatartozása, hiszen a belső vitákban egyrészt igyekszik ennek megfelelően befolyásolni a döntéseket, másrészt a frakciója is nyomást gyakorol rá ennek érdekében.

Mint az Európai Parlament (EP) minden elnökének, az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó máltai kereszténydemokrata Roberta Metsolának is a testületet kell képviselnie, politikai kérdésekben kevés mérlegelési jogköre van. Tartania kell magát a parlament álláspontjához, még akkor is, ha nem ért egyet azzal. A politikus például ellenzi az abortuszt, és mindig nemmel szavazott a terhességmegszakítás engedélyezését követelő állásfoglalásokra, de megválasztása után világossá tette, hogy elnökként a törvényhozás határozatait fogja képviselni.

Természetesen számít a parlament első emberének a párthovatartozása, hiszen a belső vitákban egyrészt igyekszik ennek megfelelően befolyásolni a döntéseket, másrészt a frakciója is nyomást gyakorol rá ennek érdekében. Ugyanakkor a Ház két legfontosabb irányító testületében – az alelnökökből álló Elnökségben és a frakcióvezetőket tömörítő Elnökök Konferenciáján – az elnök szava csak egy a többi közül, a döntések konszenzussal, vagy ennek híján többséggel születnek.

Eddigi parlamenti tevékenysége alapján Roberta Metsola az EPP hű pártkatonájának tekinthető, aki a szavazások több mint 90 százalékában egy véleményen volt a frakciójával. Bár ellenzi az abortuszt, mégis a politikai csoport liberális szárnyához tartozónak tekintik. Mindig fellépett a kisebbségek, köztük az LMBTIQ közösség jogaiért. Tavaly márciusban szenvedélyes beszédet mondott a lengyel “melegmentes" zónákról tartott parlamenti vitában: “Négygyermekes családanya vagyok, tizenöt éve élek házasságban. Kereszténydemokrata vagyok és büszke dél-európai nő. Tisztelem a hagyományokat, ahogy az értékeinket is. Az összes értékünket…Ma azért vagyunk itt, hogy elmondjuk az LMBTIQ közösségnek: ez a ti Európátok is!”

Az új EP elnök ugyanilyen vehemens védelmezője volt a sajtószabadságnak is, különösen Daphne Caruana Galizia máltai oknyomozó újságíró 2017-es halálát követően. A riporter egy autóbomba merényletben vesztette az életét, miközben Metsola pártjának politikai ellenfelei, a szocialisták voltak hatalmon. Az újságíró a kormány legmagasabb szintjeit elérő korrupció ügyében nyomozott.

Roberta Metsola számos parlamenti határozat elkészítésében vállalt szerepet, amely állást foglalt a jogállam és a demokratikus normák tiszteletben tartása mellett, és elítélte az ezeket megsértő tagállamokat. Az Európai Néppárt részéről ő vett részt a Magyarországgal szemben jogállamisági eljárást kezdeményező Sargentini-jelentés összeállításában. Ugyanakkor a frakció vezetőségével összhangban védte az EPP-s mundér becsületét, amikor például a pártcsaládhoz tartozó szlovén vagy bolgár kormánypárt viselt dolgai kerültek terítékre az EP plenáris ülésén.

A befolyásos állampolgári jogi bizottság néppárti szóvivőjeként (koordinátoraként) Roberta Metsola feladata volt, hogy közvetítse és képviselje a frakció nézeteit a testület által tárgyalt ügyekben, amelyek a migrációtól az adatvédelmen és az alapjogok tiszteletben tartásán át sok területet felölelnek. Parlamenti elnökként is prioritásnak tartja a bevándorlást szabályozó jogszabályok mielőbbi elfogadását. A migrációs hullámnak leginkább kitett Málta képviselőjeként szorgalmazta a frontországok terheinek csökkentését és a menedékjogra jogosultak elosztását a tagállamok között, ami szembeállította az EP kelet- és közép-európai tagjaival.

Az Egységben Magyarországért szerint az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban kialakult „különösen kiélezett és feszült helyzetben káros és a nemzeti érdekekkel ellentétes” a találkozó.