Zöldzóna;étolaj;olajfák;

- Nálunk is megélhet az olajfa

A haszonnövény termőterülete az éghajlat melegedése folytán a Mediterráneumról észak felé terjed. Jellegzetes ligetei nálunk is megjelenhetnek.

Bár a világ olívaolaj-keresletének 95 százalékát máig az olajfa őshazája, a Földközi-tenger térsége látja el, a jelenlegi termőterületeket komolyan veszélyezteti az egyre szárazabb és forróbb éghajlat. Afrikából teljesen eltűnhet, Európában viszont akár Magyarországon, illetve az Atlanti-partvidéken is megjelenhet a növény - írja Lehoczky Annamária éghajlatkutató, a Másfélfok.hu környezetvédelmi oldalon megjelent elemzésében. 

Az örökzöld olajfát csaknem hétezer éve nemesítették a Földközi-tenger keleti medencéjében cserje méretű, kistermésű rokonából. Az olíva számos dél-európai és észak-afrikai ország mezőgazdasági húzóága. A termés 90 százalékából olajat sajtolnak, tizede pedig bogyóként kerül a polcokra. A világtermelés 38 százalékát Spanyolország adja. Ez több, mint Görögországé, Olaszországé, Törökországé és Marokkóé együtt véve.

Az olajfa viszonylag jól bírja a szárazságot és a meleget, ellenálló és alkalmazkodott az övezet éghajlatához. A legidősebb példányok több ezer évesek. A Földközi-tenger térsége ugyanakkor mára a világ egyik "forró pontjává" vált: a levegő hőmérséklete immár mintegy másfél fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet, ami magasabb a Föld átlagánál. Mindez egyre több szélsőségesen forró időszakkal és hőstresszel jár. Az éghajlati előrejelzések további melegedés mellett egyre kevesebb csapadékot jósolnak, ami már fenyegeti az olajfa életciklusát.

30 Celsius-fok felett a növény termőképessége, 40 fok felett pedig fotoszintézise is romlik. A melegebb idő hatására megnyúlhat a tenyészidőszak, ami eltolhatja a virágzást. Ez a teljes érés előtti betakarítást sürget. Ha a növekedési és a pihenési időszak között a hőmérő higanyszála nem süllyed 14,4 fok alá, bizonyos fajták szabálytalan virágbimbókat és bogyókat hoznak, ami rontja a termésátlagot. A trópusi éghajlaton ültetett olajfák téli hideg híján rendszerint nem teremnek.

Az éghajlatváltozás miatt az észak-afrikai termővidékek, valamint az olasz és görög kisgazdaságok jelentős anyagi károkra számíthatnak. Ez a Mediterráneum termelőitől a hozam fenntartása érdekében gyors alkalmazkodást kíván. A gazdákat a változó körülményekhez idomuló fajták ültetésére és az eljárások vegyes alkalmazására biztatják. Hosszabb távon ugyanakkor az ültetvények "áthelyezése" válhat szükségessé. Afrika mediterrán térségéből így teljesen eltűnhet a faj.

Más helyeken ugyanakkor nőhet a termelékenység. Az olívatermesztésnek észak felől a téli fagyok szabnak határt. Az európai éghajlat melegedésével ez feljebb tolódhat, a mediterrán hegyekben pedig magasabbra kúszhat a termőterület. Az Atlanti-partvidék szintén alkalmassá válhat olajfák ültetésére. Nagy-Britanniában már létre is hozták az első ligetet. Magyarországon szintén ismertek kezdeményezések. Az örökzöld olajfa a béke, az élet, az ünnep és a dicsőség szimbóluma. Jövője most mégis azon múlik, sikerül-e megfékezni a felmelegedést, illetve a gazdaságok milyen mértékben készülnek fel a változásokra - fogalmaz Lehoczky Annamária.

A kakaó felelős és áldozat egyarántA 2040–2070 közötti időszakban a klímaváltozás miatt felére csökkenhet a kakaótermesztésre igazán alkalmas területek nagysága - közli a Másélfok.hu-n Kis Anna meteorológus, a földtudományok doktora, az ELTE TTK Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa. Ráadásul az elmúlt évtizedekben csak a kakaótermesztés miatt több millió hektár erdőt irtottak ki, jelentősen hozzájárulva az éghajlati válsághoz. A csoki szénlábnyoma nagyobb, mint több tejterméké, de egyes számítások szerint akár a baromfiét is meghaladhatja. Bár a hozamcsökkenést több zöld megoldással is fékezhetnék, félő, a kivitel fenntartása újabb erdőirtásokhoz vezet. Ugyanakkor a kakaóbab csak egy kis része a növénynek, így sok hulladék is keletkezik, amit nem exportálnak. Elefántcsontparton egy olyan biomassza üzem létesítésén dolgoznak, amely ezt a hulladékot használja fel. Az üzem 1,7 millió ember villamos áram igényét fedezheti és csökkenhet az üvegházgáz-kibocsátás a meglévő erőművekhez hasonlítva. A vállaltok, forgalmazó cégek és a fogyasztók érdeke is, hogy fenntartható módon termesszünk kakaót és kereskedjünk vele. Ezt segíthetjük elő, ha a Fair Trade csokoládékat részesítjük előnyben. A gazdák a garantált minimum áron kívül további prémiumot kapnak, ami jobb életkörülményeket eredményez és a közösség számára fontos létesítmények (kórházak, iskolák) fejlesztését is lehetővé teszi.  

A főpolgármester-helyettes szerint erre még jogilag van lehetőség.