A CNN közlése szerint amerikai külügyminiszter az ukrán határ menti masszív orosz csapatösszevonásról azt mondta, tudomásuk szerint vannak tervek arra vonatkozóan, hogy nagyon rövid időn belül tovább növeljék a katonai jelenlétet. A tárcavezető szerint ez egyúttal lehetővé teszi Vlagyimir Putyin orosz elnök számára, hogy „szintén nagyon rövid időn belül agresszívan lépjen fel” Ukrajnával szemben.
Antony Blinken figyelmeztette Oroszországot: két út áll előttük a helyzet rendezését tekintve. Az egyik a diplomácia és a párbeszéd útja, amely „egyértelműen az előnyösebb, egyben a legfelelősségteljesebb út”, a másik pedig a konfliktus, a konfrontáció abban az esetben, ha Oroszország az újabb agresszió mellett dönt.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerdán felszólította Washingtont, hogy hagyjon fel Kijev katonai támogatásával. A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint a politikus ezenkívül kijelentette azt is: Oroszország felszólítja az Egyesült Államokat, hogy „foglalkozzon konkrét ügyekkel” annak érdekében, hogy rábírják Kijevet a kelet-ukrajnai konfliktus békés megoldását célzó minszki megállapodások végrehajtására. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden felszólította az amerikai kollégát, hogy „ne gyártson szóbeszédeket” az Ukrajna ellen készülő állítólagos „orosz agresszióról”, inkább bírja rá Ukrajnát a minszki megállapodások végrehajtására.
Az Egyesült Államok, a NATO és az ukrán vezetés azzal vádolja Oroszországot, hogy egy Ukrajna elleni esetleges invázió miatt csaknem százezer katonát vezényelt a közös határra, ahol műholdfelvételek tanúsága szerint az orosz hadvezetés nehézfegyverzetet is felvonultatott. A Kreml cáfolja ezt, hangsúlyozva, hogy saját területén lévő csapaterősítésről van szó, és a NATO keleti bővítésének leállításával kapcsolatos biztonsági garanciákat követel. A felek közötti múlt heti tárgyalások javarészt eredménytelenül zárultak.