Néhány alapvető élelmiszer árának maximálása nyilvánvalóan nem fékezi meg az inflációt, és joggal nevezhető választások előtti, populista lépésnek. A döntés józan és értelmes kritikusai azt hangsúlyozzák, hogy rövid távon az élelmiszerek áfájának csökkentése, hosszabb távon pedig a lakossági jövedelmek emelése szolgálná a társadalom javát.
Sajnos ennél nagyobb visszhangot kap az a szélsőségesen piacpárti ellen-demagógia, amely tagadja mindenféle állami árszabályozás lehetőségét, és szinte kigúnyolja azokat, akiknek néhány tíz forintos megtakarítás is számít.
visszafogja a rajtuk való nyerészkedést. Jelen körülmények között a Covid gyorsteszt az a termék, amely árának maximálása valós segítséget jelentene a járvány terjedésének a megállítására. Nem véletlen, hogy mások mellett a francia és a spanyol kormány is hatóságilag maximálta ezek árát. Spanyolországban 2,84 eurónál, azaz ezer forintnál többet egyetlen gyógyszertár sem kérhet értük. Az antigén gyorstesztek ára amúgy az EU-n kívül kifejezetten alacsony, a neten található hirdetések szerint nagykereskedelmi ára egy dollár (háromszáz forint) körül van, Thaiföldön például a patikákban is ezer forint körül árulják.
Ha Spanyolországban a magyarnál jóval magasabb bérköltségek mellett is ezer forintban maximálható az ára, akkor egyenesen felháborító, hogy Magyarországon hatszoros-tízszeres árat kell fizetni ugyanazért a gyorstesztért. A valós költségek és a piaci ár közti ilyen eltérés botrányos nyerészkedés, és a járvány mérséklése érdekében már régen lépnie kellett volna ellene a kormányzatnak. Az infláció ellen nem demagóg lépésekkel, hanem értelmes gazdaságpolitikával kell küzdeni, de járványhelyzetben a járványhoz közvetlenül kapcsolódó termékek esetében indokolt az ár maximálása. És nem a választások, hanem a járvány végéig.