;

lakhatási támogatás;bérlakásépítés;Egységben Magyarországért;választás 2022;

- Lakhatási programot, bérlakásépítést, energiatakarékos rezsicsökkentést ígér az ellenzék

Hosszú távon 30 ezer fiatal lakhatását oldanák meg a családtámogatási rendszer megtartása mellett.

Magyarországon főleg a fiatalok körében elképesztő kilátástalanság. Ennek egyik jele a „kivándorlási spirál felpörgése” az utóbbi évtizedben – értékelte a jelenlegi lakhatási helyzetet e az Egységben Magyarországért hétfői sajtótájékoztatóján Z. Kárpát Dániel. 

A Jobbik alelnöke, az összellenzék lakhatást érintő programfejezetének felelőse szerint mindennek szimbóluma, hogy a 160 ezres fővárosi albérletárakkal szemben a kormány a 133 ezres minimálbér ígéretével kampányol. Leszögezte:

„A kormány elvette, felzabálta a fiatalok, és nem csak a fiatalok jövőjét, életlehetőségeit. Ezzel szemben az összellenzék megpróbálja mindezt visszaadni: lakhatási programmal, a családtámogatások rendszerével, amelyet megtartunk, bővítünk, igazságosabbá teszünk.”

Z. Kárpát Dániel szerint az Orbán-kormányok eddig több mint 18 ezer család kilakoltatásához asszisztáltak, a legnehezebb helyzetben lévőknek ez „szőnyegbombázással” ért fel. Mint fogalmazott, egy átfogó bérlakásépítési programmal, kollégiumi férőhelyek bővítésével, az üresen álló ingatlanvagyon egy részének hasznosításával éves szinten több ezer a piaci bérleti díj alatt bérlehető lakást hozhatnak vissza a rendszerbe. 

„A Fidesz 3 milliós tandíjjal akar kínai egyetemet importálni Magyarországra az adófizetők pénzéből, míg az ellenzék hosszú távon 30 ezer fiatal lakhatását szeretné megoldani. Ezért vissza kell állítani a lakáscélú előtakarékosság rendszerét és a lakhatási támogatás szisztémáját”– fűzte hozzá a jobbikos politikus.

Hiszékeny Dezső MSZP-s országgyűlési képviselő kifejtette, hogy a lakhatási válság miatt a bérből, a fizetésből élők mára olyan helyzetbe kerültek, hogy számukra a lakbérek éppúgy megfizethetetlenek, mint az új lakások árai. A Fidesz eddigi „akciói” a  nagy többség számára elérhetetlenek voltak, százezrek keresik eddig hiába, hogyan tudnának javítani az életkörülményeiken, lakhatási viszonyaikon, hangsúlyozta, mondván, megvan a megoldás:

a bérlakásépítés.

Mint hangsúlyozta, ilyenből az elmúlt 15 évben nem épült egy darab sem állami beruházásban. Ellenpéldaként hozta fel a XIII. kerületet, ahol az önkormányzat saját forrásaiból folyamatosan bérlakásokat épít, az elmúlt húsz évben környezettudatosan tervezett, környezetbarát, úgynevezett passzívházakat húztak fel, a legújabb technológiákkal.

„Az energiatakarékos épületekben alacsony rezsit fizetnek majd a leendő bérlők, tehát ez a valódi rezsicsökkentés, a kevesebb energiafelhasználás. Az ellenzék terve, hogy az országban ezerszám építenek ilyen épületeket, jól használható, olcsón működtethető bérlakásokat”– emelte ki Hiszékeny Dezső.

Bakos Bernadett, az LMP budapesti elnökségi tagja szerint az elmúlt években magasra szökött lakhatási árak kiemelten sújtják a fiatalokat, a pályakezdőket, az egyetemistákat, a családalapítókat is. Mint fogalmazott, nekik az „szja-mentesség és a csok csak szépségtapasz”. A családtámogatást szociálisan igazságosabbá bővítenék. Olyan szabályokat dolgoznának ki, amelyek egyaránt védenék a bérlőket és a bérbeadókat. 

Az ellenzéki politikus szerint a mai fiataloknak csak álom a saját tulajdonú lakás, ma Budapesten egy átlagos pályakezdői fizetésből nem lehet egy albérletet sem fenntartani. Mint hozzátette, a rezsicsökkentés mai rendszere igazságtalan, amit megszüntetés helyett átalakítanának, ez a már említett energetikai korszerűsítéssel, „zöld” megoldásokkal, az „energiaszegénység” felszámolásával.

A megbecsülés hiánya és a kimerültség jellemzi őket.