Oroszország;NATO;Ukrajna;Egyesült Államok;

- Forró lesz az idei tél: több elméleti lehetőségnél az Oroszország és Ukrajna közötti háború

Az európai gázellátás vészhelyzeti terveiről egyeztet az amerikai kormányzat.

Nemzetközi energiavállalatokkal és az Európai Bizottsággal is egyeztetett már Washington az európai gázellátás vészhelyzeti terveiről arra az esetre, ha Oroszország és Ukrajna között valóban kirobbanna a háború. Ez nyilván ellehetetlenítené az Európába irányuló orosz gázszállításokat, holott az EU gázellátásának harmada érkezik Oroszországból. Az amerikai kormányzat nem szolgált részletekkel, de megerősítette a Reuters értesülését, hogy kidolgozás alatt állnak e vészhelyzeti tervek.

A múlt héten kezdődött amerikai-orosz egyeztetések eddig semmilyen eredmény nem hoztak, az egyetlen jó hír, hogy mindkét oldal a diplomáciai tárgyalások folytatását szorgalmazza. Oroszország ugyan egyelőre semmit sem engedett elfogadhatatlan követeléseiből, kitart amellett, hogy írásos garanciákat vár a NATO keleti bővítésének leállításáról, arról, hogy Ukrajnát és Grúziát soha nem veszik fel a szövetségbe, nem telepítenek az orosz határok közelébe NATO infrastruktúrát, sőt, visszavonják az eddigit is, mindenekelőtt a Romániába és Lengyelországba telepített rakétavédelmi rendszereket.

Az amerikai külügy és a NATO jelezte, hogy készen áll az újabb találkozóra Oroszországgal a feszültség csökkentése érdekében, elkötelezett a diplomáciai erőfeszítések folytatása mellett, ámde, amint Jens Stoltenberg főtitkár hétvégi nyilatkozatában emlékeztette Moszkvát : a NATO már határozatot hozott Ukrajna és Grúzia felvételét illetően, s a szervezet a két országban a reformok és a hadsereg modernizációja támogatásával járul hozzá a folyamat sikeréhez. A két posztszovjet állam még 2008-ban kérte felvételét. 

A hibridháború az amerikai-orosz egyeztetések idejére sem szünetel. Az ukrán kormányzatot ért péntek hajnali hekkertámadás kapcsán szombaton Kijev már úgy nyilatkozott, Oroszország sejlik fel az akció mögött. A digitális átalakulásért felelős minisztérium vasárnap közleményben tudatta: bizonyítékai vannak, hogy Moszkvának köze van a támadáshoz. A Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács  egyik tisztségviselője szerint az UNC1151 nevű, a fehérorosz hírszerzéshez köthető hackercsoport hajtotta végre a támadást, az orosz hírszerzéssel kapcsolatban állókhoz hasonló számítógépes kártevőkkel.

A csapatmozgások sem szűntek meg, a német Bild arról számolt be, hogy az elmúlt napokban több száz harckocsit és harcjárművet, rakétavetőket, ballisztikai rendszereket és egyéb hadi felszereléseket szállítottak Szibérián át  Oroszország távol-keleti részéről az orosz-ukrán határ keleti oldalára. A Yahoo News beszámolója szerint viszont a CIA 2015 óta egy titkos program keretében dél-amerikai bázisokon képezi ki az ukrán különleges erők és titkosszolgálatok elitalakulatainak tagjait. A New York Times pedig arról írt, hogy az Egyesült Államok támogatni fogja az ukránokat egy esetleges orosz invázió esetén: a CIA és a Pentagon Romániában, Lengyelországban és Szlovákiában képezné ki az ukrán gerillákat, s onnan juttatna nekik fegyvereket is. A felsorolásból Ukrajna egyetlen NATO-tag szomszédja maradt ki: Magyarország.

Csapás az orosz kisebbségreUkrajnában vasárnaptól hatályba léptek a nyelvtörvény nyomtatott sajtóra vonatkozó rendelkezései, amelyek gyakorlatilag eltörlik az orosz nyelvű írott sajtót Ukrajnában, ahol a népesség egynegyede orosz nemzetiségű. A nem ukrán nyelvű országos terjesztésű írott sajtótermékeknek vagy át kell térniük az ukrán nyelvre, vagy ugyanolyan példányszámban és tartalommal, párhuzamosan meg kell jelenniük ukrán nyelvű változatban is. A rendelkezés egyértelműen az orosz nyelvű sajtót célozza, nem vonatkozik az őshonosnak minősített népek nyelvein, valamint az angolul és az EU más hivatalos nyelvein megjelenő sajtótermékekre, így a magyarokra sem.

Politikai káosszal és kiszámíthatatlansággal néznek szembe a líbiaiak, miután a december 24-ére kiírt elnökválasztás elmaradt.