Újvidéken január 13-tól hivatalosan is megkezdődtek az Európa Kulturális Fővárosa év keretében megrendezendő programok. A vajdasági székhely mellett idén az Európa Kulturális Fővárosa címet viselheti a litvániai Kaunas és a luxemburgi Esh is. A három város közül először Újvidéken tartották a nyitóünnepséget.
Az eredeti elképzelés szerint Újvidéknek már 2021-ben meg kellett volna kapnia a címet, de a koronavírus-járvány miatt a programsorozatot egy évvel el kellett halasztani.
Mindenképpen új, hogy egy nem uniós város kapja a címet. Ezt az Európai Unió ítéli oda egy adott településnek, s a címet elviekben csak a tagállamok városai kaphatják meg. Az Európai Tanács ugyanakkor dönthet úgy, hogy nem uniós tag várost nevez ki „fővárosnak”, de csak abban az esetben, ha ezt a javaslatot a Tanácsban egyhangúlag támogatják.
Az Európa kulturális fővárosának ötlete 1985-re nyúlik vissza, amikor Melína Merkúri görög kulturális miniszter és Jack Lang francia kulturális miniszter tett erre javaslatot. Úgy vélték, egy ilyesfajta fesztiválsorozat révén közelebb hozhatják egymáshoz Európa polgárait. Ugyanabban az évben az EU kulturális minisztereinek határozatával útjára is indították a projektet. Azóta több mint 40 európai város nyerte el Európa Kulturális Fővárosa címet, köztük 2010-ben Pécs.
Ezen egy év alatt az adott város lehetőséget kap kulturális életének és fejlődésének bemutatására. Számos európai város használta fel a címet arra, hogy megújítsa kulturális örökségét, fellendítse kulturális életét és ismertté tegye magát Európa-szerte. A vajdasági székhely is abban reménykedik, hogy idén jobban megismerik Európában, így nagyobb érdeklődésre tarthat számot egyebek mellett a térségben már népszerű Exit zenei fesztivál, amelyet idén július 7-től tartanak meg és keretében több tucatnyi eseményre kerül sor.
Újvidék több mint 1500 programmal várja az érdeklődőket 2022-ben. A szervezők tájékoztatása szerint több mint négyezer művészt látnak vendégül. Koncerteket, kiállításokat, színházi előadásokat mutatnak be a hivatalos program keretében, amelynek egyik fő pontja Újvidék multikulturális múltjának és jelenének a bemutatása lesz.
A járvány miatt sok rendezvényt aligha tudnak a tervek szerint megtartani, az Újvidék 2021 Alapítvány a koncertek 60 százalékának elhalasztását javasolta. Két helyszínen ingyenes koronavírus-tesztet végeznek. A város vezetése külön kiemelte, hogy minden programot a járvány alakulásával összhangban szerveznek meg, az elővigyázatossági intézkedéseket be kell tartani, és a programokon a megfelelő távolságtartás miatt a korábban tervezettnél kevesebben vehetnek részt, illetve a látogatóknak kötelező védettségi igazolással rendelkezniük.
Már a következő hetekben számos rendezvényt tartanak, több eseményen foglalkoznak például a menekültkérdés témakörével. A Vajdasági Múzeum ad otthont az „Ahol a migráció véget ér: A római Pannoniától a mai Vajdaságig című multimédia kiállításnak”. Február 9-én tekinthető meg „A nemzetek vándorlása Bácska és Bánát vidékén a 18. és 19. században válogatott dokumentumokon keresztül, Bács-Bodrog, Temes és Torontál megyékben” című kiállítás.
Akadtak kérdőjelek is az újvidéki események kapcsán. A BIRN Balkan kutatóhálózat 2018-ban megkérdőjelezte az előkészítésre fordított források elköltésének módját. Az oknyomozó munkában résztvevő újságírók arra a következtetésre jutottak, hogy aránytalanul nagy összegeket fordítottak a projektet vezető testületek tagjainak díjazására, üzleti útjaira, a közbeszerzéseknél pedig előnyt élveztek az Újvidék 2021 Alapítvány igazgatójával kapcsolatban álló cégek.
Az Alapítvány azonban visszautasította az oknyomozó portál állítását, és leszögezte, hogy az újságírók „hiányos és tendenciózus” adatokat közölnek, és minden teljesen áltátható. Mindenesetre a közzétett vádakkal kapcsolatban hivatalos vizsgálat nem indult.