Az egyre veszélyesebb "partygate" legfrissebb fejezete a The Daily Telegraphban, a legnagyobb konzervatív országos napilapban látott napvilágot. Ennek az újságnak volt korábban több menetben is megbecsült szerzője Boris Johnson, heti egy publicisztikáért évi 250 ezer fontos (több mint 106 millió forint) honoráriumot kiharcolva magának. A "speciális viszony" nem akadályozta meg a lapot abban, hogy pénteki számában nyilvánosságra hozza: a Downing Street 10. munkatársai 2021. április 16-a, péntek estétől a hajnali órákig mulattak, ettek, ittak, táncoltak, először két külön, majd egyesülve egy közös bulin.
A stáb egyik része James Slack kommunikációs igazgatót búcsúztatta, aki ritka bravúrral két kormányfő alatt szolgált, de pályamódosítást végrehajtva négy év után a The Sun bulvárlap főszerkesztő-helyettesévé avanzsált. A másik odébbálló Johnson személyi fotósainak egyike volt. Az este egy pontján a stáb egyik tagja egy kis húzós kofferrel kiment a közeli Strand út egyik szupermarketébe az elfogyott alkohol pótlására, Miután már túl sok bor ömlött ki a rezidencia szőnyegeire, a két társaság a kertben folytatta a mulatozást. A felszabadult hangulat áldozata az akkor egyéves Wilfred Johnson hintája lett.
Az ezúttal félremagyarázhatatlanul szórakozás, és nem munka jellegű összejövetelek időzítése különösen szerencsétlen volt és annak ellenére helyez további nyomást Boris Johnsonra, hogy ezeken fizikai valóságában nem vett részt. Ezen az éjszakán az előző héten 99 éves korában elhunyt Fülöp edinburghi herceg a windsori kastély egyik magán kápolnájában felravatalozva várta másnapi temetését. Az egész brit társadalom, de a monarchia iránt érdeklődő külföldiek emlékezetébe is bevésődött a pandémia egyik legbeszédesebb imázsa, ahogy a 95 éves II. Erzsébet szombat délelőtt a szabályokat betartva, arcán fekete védőmaszkkal, közeli családjától elválasztva magányosan gyászol a Szent György kápolnában. Az előírásokhoz a rá jellemző fegyelemmel ragaszkodva a férjét 73 évi házasság után elvesztett királynő csak harminc családtagot hívott meg.
Péntek déli jelentés szerint a Downing Street bocsánatot kért a Buckingham-palotától a "nemzeti gyász közepette megrendezett sajnálatos partik" miatt. A Telegraph jelenlegi tudása tizenkét kormányzati kicsapongásra terjed ki.
Ha egy egészen más dimenzióban is, a Munkáspárt sem marad ki a partygate-ből. Mint arra korábban Boris Johnson, most pedig egy magas rangú tory rámutatott, a párt vezetője "abszolút álszent", miután múlt év tavaszán, a helyhatósági választási kampány során egy ablakon keresztül lefényképezték, amint két férfi társaságában sörözött. Sir Keir Starmer, - mellesleg a parlamenti etikai kódexet megsértve, - "notórius hazudozónak" nevezte a kormányfőt, amiért a házelnök nem rótta meg.
Ugyancsak a Telegraph szimatolta ki, hogy eddig harminc képviselő juttatott el Johnsonnal szembeni bizalmatlansági indítványra felszólító levelet az illetékes 1922-es Bizottsághoz, súlyos csalódottságának hangot adva a Downing Street 10.-ben kialakult kaotikus állapotok miatt. Boris Johnsonnak, aki éppen, mint triplán beoltott, részleges elkülönülésben tartózkodik egy családtagja vírusfertőzése miatt, különösen rosszul eshet az egyik legeltökéltebb Brexit-támogató képviselő, Andrew Bidgen elpártolása. A kormányfőt 2019-es választási kampánya során még lelkesen segítő politikus az ötödik tory frakciótag, aki a nyilvánosság előtt szólította fel Johnsont, hogy a párt érdekében három hónapon belül mondjon le tisztségéről.
A brit média benyomása szerint szerdai bocsánatkérésével a Downing Street 10. lakója időt vásárolt magának és nincs "közvetlen életveszélyben". A hivatal minden olyan dolgozója aggódik viszont a jövőjéért, aki részt vett a bulikon, vagy meghívást kapott, de szemet hunyt a szabálytalanság felett. Az i napilap név nélkül idéz egy munkatársat, aki szerint Johnson "mint egy megtört öreg ember csoszog a 10.-es számú házban, azt motyogva: 'Hogy tehettétek ezt velem?'. Szövetségesei szerint viszont "rá jellemző handabandázása és bája átsegíti ezen a nehézségen is". A The Times napilap úgy tudja, a jövő hét végére várt Sue Gray-jelentés nem fog arra utalni, hogy a partikon való részvétel "bűncselekménynek" számítana, de megbírálja Johnsont "ítélőképességének hiánya miatt", továbbá fegyelmi eljárásokra tesz javaslatot.