Az európaiak az enyhülés "Helsinki II. stratégiáját" szorgalmazzák a kontinens biztonsága érdekében, vagyis épp a második világháborús „Jalta II” rendezés szöges ellentétét, mondta Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter szerdán az AFP hírügynökségnek adott interjújában. Amint arról lapunk is következetesen beszámolt, az Ukrajnát fenyegető orosz agresszió kapcsán a héten Genfben megkezdődtek az amerikai-orosz tárgyalások. Egyelőre eredmény nélkül. Az európai államok sérelmezik, hogy kimaradtak a tárgyalásokból, de Vlagyimir Putyin elnök ragaszkodik a kizárólagos orosz-amerikai tárgyalásokhoz. Az USA előzetesen egyeztetett az európai államokkal.
A szerdai genfi tanácskozás eredménytelenül ért véget, Washington elutasította az elfogadhatatlan biztonsági javaslatokat, nem adott garanciát a NATO keleti bővítésének leállítására, arra, hogy Ukrajna sohasem nyer NATO tagságot. A francia külügyminiszter szerint Oroszország olyan feltételeket szabott a megegyezésre, amelyek nagyon hasonlítanak az 1975 előtti status quóhoz való visszatérésre, azaz a "Jalta II" formátumra. Moszkva gyakorlatilag Európa újrafelosztását akarja az 1945 utáni minta szerint.
Csütörtökön az uniós külügyminiszterek a franciaországi Brestben kezdték meg az egyeztetést a közös EU-álláspontról, a tárgyalások pénteken is folytatódnak. Az 1975-ben Helsinkiben alakult, 57 tagállamú Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet , az EBESZ, amelynek az EU országok és Oroszország egyaránt tagja, Bécsben ülésezett az Ukrajna kapcsán elhatalmasodó feszültség miatt. Josep Borrell az Európai Unió kül-és biztonságpolitikai főképviselője elmondta: az EU biztosítékokat kapott Washingtontól, hogy Európa részvétele nélkül semmiben nem állapodnak meg Oroszországgal.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter viszont azt jelezte-Moszkva szerint az Egyesült Államok - Oroszország közvetlen tárgyalás a megegyezés garanciája, ez az Oroszország-NATO egyeztetést is megelőzi. Hozzátette, a csütörtöki EBESZ ülést nem Moszkva kezdeményezte.