– csattant föl Joe Biden és a nyomaték kedvéért tenyerével ráütött a pulpitusra. Az amerikai elnök a georgiai Atlantában elmondott, indulatos beszédben sürgette a választójog és vele az amerikai demokrácia megvédését. Azt mondta, hogy ha ehhez a szenátusban meg kell változtatni az obstrukció szabályait, akkor ő azt támogatja - erre a kivételes esetre.
Az elnöknek azonban nincs könnyű dolga. Pártja progresszív szárnyáról többen is bojkottálták a rendezvényt, mert szerintük Biden későn szólalt meg. Stacey Abrams, aki évek óta harcol a választójog védelmében és kulcsszerepet játszott Biden georgiai győzelmében, illetve a Demokrata Párt szenátusi többségének biztosításában, állítólag azért nem ment el, mert nem szólalhatott föl az elnök és Kamala Harris alelnök mellett. A párt jobbszárnyán viszont két szenátor is ellenzi, hogy a választójogi törvények kedvéért eltekintsenek a 60 szavazatos többséget igénylő szenátusi szabálytól.
A republikánusok erre is rátesznek egy lapáttal, amikor azt ígérik, hogy a „nukleáris megoldás” esetén többé egyáltalán nem fognak együttműködni az elnökkel és pártjával. A szenátusi többséget vezető Chuck Schumer ezzel együtt kijelentette, hogy hétfőig van lehetőségük meggondolni magukat, akkor viszont szavazásra bocsátja egyrészt az eljárási szabály megváltoztatását, másrészt a két választójogi törvényt. Ezek közül az egyik megkönnyíti a szavazáson való részvételt, a másik pedig szövetségi védelmet biztosít az egyes államoknak a részvételt nehezítő törvényei ellen.
Az amerikai demokráciára leselkedő veszélyt jól mutatja, hogy a republikánus többségű államokból sorra kerülnek elő a 2020-as elnökválasztási eredményeket sutba dobó, „alternatív” elektori listák, amelyeket meg is küldtek a kongresszusnak, mintha azok lennének a valódiak. Közülük több teljesen azonos, ami közös központból szervezett akcióra utal: Trump környezete ezekkel szerette volna elérni, hogy a bukott elnök választási veresége ellenére is hivatalban maradhasson.
A választási csalásra vonatkozó állítások abszurditását jól illusztrálja, hogy a múlt héten hivatalosan megszűnt a Cyber Ninjas nevű, az arizonai „újraszámlálást” bonyolító cég, mert nem tudta vagy nem akarta kifizetni azt a napi 50 ezer dolláros büntetést, amit egy bíró rótt ki, amiért nem adta ki a tevékenységére vonatkozó iratokat. A „kibernindzsák” amúgy arra jutottak, hogy nem történt tömeges csalás, Biden valóban győzött Arizonában.