előrejelzés;világbank;

- Világbank: nő a bizonytalanság a gazdaságban

A nemzetközi pénzügyi szervezet szerint a tavalyi 5,5 százalék után idén 4,1, 2023-ban pedig 3,3 százalékkal nőhet a globális gazdaság.

Az újabb és újabb Covid-mutációk, a gyorsuló infláció, valamint a költségvetési kiigazítások miatt csökken a világgazdaság növekedése a következő években a Világbank szerint, és ez alól a magyar gazdaság sem kivétel. A nemzetközi pénzügyi szervezet szerint a tavalyi 5,5 százalék után idén 4,1, 2023-ban pedig 3,3 százalékkal nőhet a globális gazdaság. A szervezet úgy becsüli, hogy tavaly a magyar GDP 6,8 százalékkal nőtt, ez 0,4 százalékkal magasabb előrejelzés a kormány számításánál, amely 2021-re 6,4 százalékos növekedést jelzett előre az elmúlt napokban. A Világbank szerint a magyar gazdaság idén öt, jövőre pedig 4,3 százalékkal nőhet, vagyis a világátlagnál gyorsabb növekedést jósolnak, ráadásul a Magyarországra vonatkozó idei növekedési előjelzést 0,3 százalékkal meg is emelték.

A Világbank elemzői szerint az Covid-19 omikron variánsának gyors terjedése azt jelzi, hogy a koronavírus-járvány továbbra is hatással lesz a gazdaságokra. Ezenkívül a világgazdaság meghatározó gazdaságainak, mint az USA vagy Kína, jelentős lassulása a csökkenő kereslet révén hatással lesz a feltörekvő országok gazdaságaira is, amely viszont növeli a kockázatát a „durva landolásnak”, vagyis, hogy 2024 után a helyreállítás lefutásával lelassulna a világgazdaság növekedése.

A Világbank elemzői szerint további kockázatot rejtenek a rég nem látott inflációs folyamatok, amelyek különösen az alacsony jövedelműeket sújtják, de a további növekedésre fékezőleg hat az államadósságok ugrásszerű növekedése. A Világbank számításai szerint a Covid-19 járvány, illetve  az arra adott válaszok a világgazdaságban, de különösen a fejlődő országokban 50 éves csúcsra emelték az államadósságot, amit a következő időszak egyik legnagyobb növekedést fékező jelenségeket azonosított a jelentés.

A Világbank csökkentette az eurózóna idei és jövő évi növekedési növekedési előrejelzését is: az eurórégió gazdasága az idén 4,2, 2023-ban viszont már csak 2,1 százalékkal nőhet. Jobb kilátásai vannak viszont a közép-európai régiónak, hiszen idén az EU feltörekvő gazdaságai átlagosan 4,7, de még jövőre is 3,7 százalékkal növekedhetnek. A régiónak nagy segítséget jelenthet az EU Helyreállítási alapja, amely révén a zöld és digitális gazdasági reformokkal emelkedhet a régió gazdaságainak termelékenysége – olvasható a Világbank jelentésében, amely nem tér ki arra, hogy ezek a pénzek Magyarország számára jelenleg elérhetetlenek. Mint arról többször beszámoltunk az Európai Bizottság eddig tárgyalni sem volt hajlandó a magyar helyreállítási alapról, így az ennek keretében járó 3000-3500 milliárd forintnyi uniós támogatás lehívására egyelőre nincs lehetőség. 

Az ellenzék szerint az elvonások a beruházásokat, az egészségügyet, az önkormányzatokat, az idős, a fiatal és a mélyszegény embereket is érintik.