jogállamiság;

- A civil szférát célzó támadások miatt riadóztatnák az uniót

Európa parlamenti képviselők tiltakoznak azért, mert több tagállamban is központosítják a civil társadalom felügyeletét.

Elítéli az újságírók és a civil társadalom szereplőinek megfigyelését, a nem-kormányzati szervezetek számára előírt "hamis és szükségtelen ellenőrzési követelményeket"”, valamint a külföldről történő finanszírozásuk korlátozását az európai parlament jogi szakbizottsága, amely hétfőn véleményezte "A civil társadalom mozgásterének Európában tapasztalható szűküléséről" készülő EP-állásfoglalást.

A francia szélsőbaloldalhoz tartozó Manon Aubryr által jegyzett szövegben a képviselők tiltakoznak azért, mert több tagállamban is központosítják a civil társadalom felügyeletét, hogy növeljék fölöttük a kormányzati ellenőrzést. Elítélik intézmények, politikusok és újságírók gyűlöletkeltő megnyilvánulásait a civil szféra szereplőivel szemben. Megállapítják, hogy a Covid-19 válság alatt jelentősen romlott az ágazat helyzete, ami abban is megnyilvánul, hogy egyes országokban súlyosan korlátozzák a szólásszabadságot, a gyülekezési szabadságot és a tiltakozáshoz való jogot, akár a tüntetések betiltásával, akár a tüntetők önkényes letartóztatásával olyan tevékenységek miatt, amelyek nem minősülnek bűncselekménynek.

A jogi bizottság aggódik az emberi jogi aktivisták növekvő online és offline zaklatása, különösen az LMBQTI+ jogok és a nők jogainak védelmezői elleni fenyegetések és támadások, valamint az ilyen szervezetek nyilvános kampányolásának megakadályozására irányuló jogszabályok miatt.

A képviselők javasolják, hogy jöjjön létre egy uniós riasztási és reagálási mechanizmus a civil társadalom szereplői és az emberi jogok védelmezői elleni támadások bejelentésére, nyilvántartására és a tendenciák feltérképezésére. Indítványozzák továbbá, hogy a tagállamok és az Európai Unió könnyítse meg a nem-kormányzati szervezetek számára a különböző finanszírozási forrásokhoz való hozzáférést, beleértve a magán- és külföldi finanszírozást. Egyúttal felszólítják az Európai Bizottságot, hogy a jogállamiság helyzetét minősítő éves országjelentésekben értékelje a civil társadalmat érő kihívásokat és támadásokat, és fogalmazzon meg ajánlásokat a kormányok számára.

A jogi bizottság véleménye része lesz a civil szféra mozgásterének szűküléséről szóló európai parlamenti állásfoglalásnak, amelynek előadója a momentumos Donáth Anna. Az általa készített határozati javaslatról előreláthatólag februárban fog szavazni az állampolgári jog bizottság.

Több mint tízezer tiltakozó aláírás gyűlt össze a máriafürdői beruházás ellen: azt szeretnék, ha a falu vezetése megakadályozná az építkezést.