Kína;járvány;propaganda;koronavírus;

- Kommunizmussal a koronavírus ellen

Kétséges, hogy fenntartható-e az eddig hatásosnak bizonyult zéró covid stratégia. Hszianban a delta variáns visszaszorítása okozott nehézséget, miközben Tiencsinben már megjelent az omikron.

A Kínai Népköztársaság legyőzte a koronavírust, miközben a Nyugat képtelen úrrá lenni a pandémián - az elmúlt csaknem két évben rendszeresen gyártotta az erre kihegyezett győzelmi jelentéseket a kínai állami média. Büszkén hirdette pekingi rezsim, hogy meg tudják fékezni a fertőzéseket, miután drákói szigorúságú lezárásokkal elfojtották az első hullámot a világjárvány kiindulópontján, a közép-kínai Vuhanban. A kommunista rendszer felsőbbrendűségét bizonygató narratíva azonban a közelmúltban megingott, miután a gyorsabban terjedő variánsok miatt már-már kicsúszni látszik az irányítás a hatóságok kezéből, kevesebb mint egy hónappal a holdújév és a pekingi téli olimpia előtt.

A szintén közép-kínai Hszian már harmadik hete van rendkívül szigorú vesztegzár alatt, ami komoly szenvedést okoz a metropolisz 13 millió otthonmaradásra kötelezett lakosának, és néhányszor már tragikus következményekkel is járt. A kínai közösségi médián megjelent beszámolók szerint legkevesebb két várandós nő elvetélt, egy férfi pedig szívrohamban elhunyt, mert frissen készült negatív covid-teszt híján nem kaptak azonnali ellátást a kórházakban. A cenzorok idővel törölték az erről szóló bejegyzéseket, ám az egyik, videóval is illusztrált eset olyan széleskörű felháborodást váltott ki, hogy a pekingi rezsim szükségesnek látta reagálni.

Szun Csunlan miniszterelnök-helyettes, az állampárt politikai bizottságának egyetlen női tagja arról beszélt: elfogadhatatlan, hogy az egyik terhes nőt ezért nem látták el, mert az előírtnál 4 órával régebbi volt a covid-tesztje. Nagyon szívszorítónak minősítette az esetet, hozzátéve, hogy szégyelli magát a történtek miatt, amelyek felhívják a figyelmet a járványügyi korlátozások körüli problémára. A kedélyek megnyugtatására az érintett kórház több dolgozóját kirúgták vagy felfüggesztették, az illetékes helyi pártfunkcionáriusok pedig megrovásban részesültek.

Csakhogy Hszianban nem csupán az egészségüggyel kapcsolatban merültek fel gondok. A hírek szerint akadozik az élelmiszer-ellátás is, amit a kijárási tilalom miatt teljes egészében a hatóságoknak kell megszervezni. A metropolisz bizonyos negyedeibe annyira nem érkezett ellátmány, hogy a lakók már értéktárgyaikat cserélték élelemre a jelentősebb készleteket felhalmozó szomszédaikkal. A korlátozásokat a helyi gazdaság is megszenvedi, a város mikrochip-gyártó üzemeinek leállása pedig újabb fennakadásokhoz vezethet a globális ellátási láncokban.

Habár a legfrissebb statisztikák azt mutatják, hogy a járványügyi korlátozások elérték céljukat, leszorították az új fertőzések számát Hszianban, elemzők mégis azt a következtetést vonták le, hogy Kínának újra kell gondolnia az eddig alkalmazott úgynevezett zéró covid stratégiát. A járványkezelés eddig sikeresnek bizonyult, elvégre a fertőzési gócokat még a csírájukban elfojtották azzal, hogy akár már egy tucat eset észlelése után elrendelték a célzott lezárásokat és a lakosság tömeges szűrését. Ennek köszönhetően a vuhani vesztegzár feloldása óta a hivatalos adatok szerint mindössze négy áldozatot követelt a koronavírus a kontinentális Kína területén, miközben a világ más részein csaknem 5,5 millió halálesetet regisztráltak. A fertőzőképesebb variánsok megjelenésével azonban egyre nehezebbnek ígérkezik a járvány féken tartása. Különösen aggodalomra ad okot, hogy az észak-kínai Tiencsinben a napokban a deltánál gyorsabban terjedő omikron vírustörzset észlelték. A 14 milliós metropolisz egyes negyedeit vesztegzár alá vonták, két nap alatt a teljes lakosságot letesztelték, de kérdés, ez mire lesz elég - Hszianban már hatszor tartottak tömeges szűrést.

A hatóságoknak különösen ébernek kell lenniük, mert február elsején lesz a hagyományosan hatalmas utasforgalommal járó holdújév, ami könnyedén szuperterjesztő eseménnyé változhat. Három nappal később pedig kezdődik a pekingi téli olimpia. Igen kínos fiaskóhoz vezetne, ha a járvány elleni védekezés éppen akkor mondana csődöt, amikor az ötkarikás játékok miatt Kínára szegeződik a világ figyelme. 

Az év legnagyobb kockázataAz Eurázsia Csoport globális gazdasági-politikai kockázatelemző tanácsadócég 2022 első számú veszélyforrásaként azonosította Kína zéró covid stratégiáját. A washingtoni intézet szakértői szerint a megközelítés kudarcra van ítélve és ez rendkívül sebezhetővé teszi a pekingi rezsimet: minél keményebb módszerekkel törekszenek ugyanis a fertőzések megfékezésére, annál nagyobb társadalmi elégedetlenséget szítanak, illetve annál jelentősebb gazdasági károkat okoznak. Úgy látják, hogy nincs lehetőség az irányváltásra, mivel Hszí Csin-ping elnök személyesen elkötelezett a stratégia iránt. Az alacsony átfertőzöttség és a nyugati védőoltásoknál kevésbé hatékony kínai vakcinák miatt egyébként is kérdéses, hogy mennyire lehet bízni a lakosság immunitásában. A tanácsadócég azt állítja, hogy Kína szorult helyzetben lesz mindaddig, amíg nincs lehetősége hazai fejlesztésű mRNS-alapú oltóanyagokkal megnyugtató védettséget adni állampolgárainak - erre legkorábban év végén kerülhet sor. Márpedig a járvány esetleges kínai elburjánzása az egész világgazdaságot magával ránthatja és súlyosbíthatja a globális ellátási láncokban tapasztalt fennakadásokat.

Kína kész fokozni a "bűnüldözési és biztonsági" együttműködést Kazahsztánnal, és segíteni a szomszédos államot a "külső erők" beavatkozásával szemben, közölte hétfőn Vang Ji kínai külügyminiszter.