;

szolidaritás;adományozás;Hello Wood;

- Helló, facsavar!

Fából évezredek óta sok mindent lehet építeni: hasznosat, szépet, érdekeset, időtállót. A fának csak a képzelet szab határt. A Hello Wood építészeinek a képzelettel nincs gondjuk, de azt is kitalálták, hogyan képes a fa közösséget is építeni.

A Hello Wood nemcsak arról híres, hogy a legelképesztőbb épületeket álmodja meg, de a szolidaritásra is hangsúlyt fektet. Első körben a tehetséges építészeket fogja össze, az oktatási projektjeivel azonban a társadalom többi csoportját is megszólítja. A csa­patuk 2012-ben határozta el, hogy szociális építészeti alkotótábort szervez, melybe az egyes települések lakóit is bevonták. Az első ilyen programot Borsod és Heves megye határán tíz településen indították el, ahol tíz egyetem építészhallgatói szakmai gyakorlat keretében pavilonokat és installációkat építettek, melyeket összehangoltak a lakosok igényeivel, tudjuk meg

Huszár Andrástól, a Hello Wood ügyvezető-társalapítójától.    

Liszkai hídverők

„Az utóbbi években a tokaji borvidéken rendeztük a mustrákat, melyekkel mindig arra törekedtünk, hogy valami újat, használhatót adjunk a közösségnek” – mondja Fülöp Tamás, a Hello Wood építésze. Az egyes eseményeken a hallgatók nemcsak egymással barátkoznak össze, de a helyiekkel is, míg a cég nemzetközi építőtáboraiba a világ számos országából érkeznek egyetemisták. Az évről évre megrendezett táborokkal így mindenki jól jár, hiszen az építészek kedvükre kísérleteznek, míg a lakók új és jó minőségű építményekhez jutnak, melyek alapanyagát faipari szponzorok és építőipari cégek biztosítják. „Olaszliszkán a Pécsi Egyetem hallgatóival például létrehoztunk egy gyalogoshidat egy veszélyes útszakaszon, a MOME-s építészekkel pedig egy játszótérre húztunk fel egy pavilont, amelyet a helyi gyerkőcökkel festettünk ki” – mondja Huszár.

A cégnek létezik amúgy kifejezetten gyerekprogramja is, melyen olyan fiatalokkal ismertetik meg kreatív játékokon keresztül a tevékenységüket, akik gyermekvédelmi gondoskodásban élnek. „A Világszép Alapítvánnyal szervezett ötnapos táborban készítettünk sámlit, nyugágyat és mesefát, de forgattunk animációs filmet is” – mondja Huszár. Egy időben gyermekotthonokba is jártak, ahol design workshopok keretében készítettek közösségi bútorokat. Egyszer például a Zirzen Janka Gyermekotthona fiataljaival építettek kilenc padot, melyeket aztán a Capa Központ Kép-Élmény című kiállításán is bemutattak, végül az otthonnak ajándékozták.   

A kártyavár királya

A cég az ökotudatos életre is felhívja a figyelmet. A Normafára idén készültek el a Lombkorona-tanösvény tervezésével, melynek kialakítása előtt számos zöld és civil szervezettel egyeztettek, többek közt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel, a WWF Magyarországgal és a Normafa Természetesen Civil Koalícióval. „A tan­ösvény nemcsak turisz­tikai, hanem ok­­ta­tási célt is szolgál. A látogató annak egyes élménypontjain megismerheti a környék fafajtáit, mint a bükköt, a kőrist, a tölgyet vagy a gyertyánt, és azok jelentőségét” – mondja Huszár.

Az ökotudatos szemlélet a Hello Wood mindennapjaiban is megjelenik. Mivel a cég zömében faanyaggal és előregyártott elemekkel dolgozik, ezért az építési helyszínen nem hagynak maguk mögött annyi hulladékot, mint egy hagyományos építkezésen. „Ezzel a módszerrel ráadásul gyorsan és nagy léptékben tudunk alkotni. Egy hét alatt akár egy kilátót felépítünk” – mondja Huszár.

A cég a feltűnő épületeivel társadalmi üzeneteket is megfogalmaz. Jövőre például egy olyan kártyavárat formázó objektum építését tervezik, mellyel a túlfogyasztás veszélyeire és a fenntarthatóságra akarják felhívni a figyelmet. „Az installációval azt üzenjük, hogy az ökoszisztémát nem lehet kizsigerelni – int Huszár –, ha azonban mérsékelten fogyasztunk és óvjuk a környezetünket, akkor az a bizonyos kártyavár nem fog összedőlni.”

A jelképes építmény persze nemcsak oktatási célt szolgál majd: ha betöltötte funkcióját, az építők szétszerelik a tömörfa-paneleket, és egy új helyszínen komplett gyerektábort építenek belőle.   

Huszár AndrásHuszár András

Lélekmelengető tűzifafa

A csapat karácsony idején is felhívja a figyelmet a szolidaritásra. 2013-ban 365 szánkóból építettek adomány-­karácsonyfát, a rá következő évben pedig ötezer darab tűzifából alkották meg a negyventonnás szimbólumot. A karácsonyfák egyes elemeit Vízkereszt után rászorulóknak juttatták el, a projektekkel pedig a nagyközönség felé azt kommunikálták, hogy igenis fontos segíteni másokon. Az ügyvezető szerint a jó ügyek iránti elkötelezettség ragadós, a Hello Wood törekvése másokat is inspirálhat: tavaly például Marosvásárhely főterén épült fel tűzifákból egy karácsonyfa.

Építők lapjaiA szociálisan elkötelezett magyar építé­szetről már könyv is született, melyet Po­zsár Péter építész, a Hello Wood társ­­alapítója szerkesztett. A Builders (Építők) című kötetben a szerzők olyan XXI. századi hazai építészeti példákat sorakoztatnak fel, melyekre jellemző a társadalmi szerep- és felelősségvállalás.

Lefogyok, rendszeresen mozgok, leteszem a cigit. Talán ezek a leggyakoribb új évre szóló fogadalmak. Aztán, hogy mi lesz belőle, inkább ne is kérdezzük. Nem mindenkinek segít kijelölt időponthoz, most épp január 1-jéhez kötni az életmódváltást, amit eleve fújhatunk, ha nem tudunk azonosulni a kitűzött céllal, mert így hamar elpárolog a motivációnk. Nincs egyenrecept a sikeres változtatásra, de álljanak előttünk olyan hiteles emberek példái, akik megcsinálták, és most már tízezreket inspirálnak, biztatnak, hogy nekik is sikerülhet.