Hongkongban minden a legnagyobb rendben van. A helyi demokrácia még soha nem virágzott szebben, hiszen a metropolisz törvényhozása végre kizárólag a kommunista Kínához hűséges hazafiakból áll. Hétfőn letette esküjét a frissen mandátumot szerzett 90 Peking-párti képviselő, köztük az a 20 politikus is, akiket közvetlenül a nép választhatott meg - az előre megszűrt jelöltek kínálatából. A 1,3 millió hongkongi képviselte népakarat érvényre jutását nem tudta meggátolni az az 1,6 millió választó sem, akik a 2019-es helyhatósági választáson az ellenzékre szavaztak. Hála a tavaly elfogadott választási reformoknak, esélyt sem kapott a többség a társadalmi egység bomlasztására.
A hongkongi sajtószabadság is szebben ragyog, mint valaha, miután a karhatalom lecsapott a magukat újságíróknak álcázó bűnözőkre, akik a nemzetbiztonságra veszélyes tények és vélemények közzétételével züllesztettek. A rendőrségi fellépésnek köszönhetően bő fél éven belül két népszerű, lázító tartalmakat publikáló bűnszerkesztőség is bezárt, egy harmadik pedig önként húzta le a rolót. A helyi közmédiát, az RTHK-t is sikerült megtisztítani a politikusokat kérdésekkel provokáló munkatársaktól, illetve a felesleges tényfeltáró és közéleti magazinoktól. A hongkongiak persze továbbra is sokszínű felhozatalból tájékozódhatnak: kedvükre megválaszthatják, hogy bulvárosabb vagy komolyabb stílusban, kínai vagy angol nyelven kívánják-e olvasni a győzelmi jelentéseket. Néhány kisebb bűnszerkesztőség ugyan még megmaradt, de csak idő kérdése, hogy a hatóságok kiszálljanak irodáikhoz.
Hongkongban tehát minden a legnagyobb rendben van, mindössze a nyugati közvéleményt félrevezető galád politikusok és újságírók aknamunkája miatt tűnhet másképp. A hiteles tájékoztatás érdekében persze olyan lapokat kell olvasni, melyekben Kína hirdetéseket vásárol, vagy rendszeresen teret ad a kínai nagykövet bölcs gondolatainak. Ezek azok az orgánumok, amelyek igazán elkötelezettek a demokrácia és sajtószabadság mellett.