Hongkong;demokrácia;megemlékezés;sajtószabadság;Tienanmen tér;emlékezetpolitika;

- Ijesztő tempóban bontják le a demokráciát Hongkongban

Fél éven belül már a második jelentős, Pekinggel szemben kritikus sajtóorgánum esett a hongkongi hatóságok áldozatául és szüntette be működését.

 December közepén érdektelenségbe fulladt a törvényhozási választás, amelyen az idei reformok nyomán kizárólag a pekingi rezsimhez hű “hazafiak” kaptak engedélyt az indulásra. A karácsony előtti napokban pedig 48 óra leforgása alatt a metropolisz három egyeteme is eltüntette kampuszáról az 1989-es pekingi Tienanmen téri vérengzés áldozatainak emlékművét és egy negyedik is erre készül. Az elmúlt időszakban számtalan hír szembesítette a világot azzal, hogy Hongkongban milyen ijesztő gyorsasággal építik le a demokráciát.

A sajtószabadság felszámolása, a választási rendszer kiüresítése és a történelmi emlékezés cenzúrája külön-külön is aggodalomkeltő tendenciáknak számítanak, a Kínához tartozó város vezetése mégis úgy tesz, mintha ezek a folyamatok nem is léteznének, és az egyes fejlemények között nem lenne összefüggés. A leghitelesebbnek tartott hongkongi hírportál, a Stand News sorsát megpecsételő rendőrségi akcióval kapcsolatban Carrie Lam hongkongi kormányzó elutasította azt az értelmezést, hogy a sajtószabadság elleni támadásról lenne szó. Arról beszélt tegnap, hogy azok az újságírók és politikusok, akik ilyen következtetéseket vonnak le, nem értik a hongkongi törvényeket és ők tapossák lábbal a jogállamiságot. A jogvédők azonban épp a városnak a sajtószabadságot elismerő alaptörvényére hivatkozva állítják, hogy a Stand News ellen nem szabadna eljárást indítani, csak mert valakik szerint “lázító” tartalmakat publikáltak volna.

Lam arra nem tért ki, hogy a hatóságok júniusban a szintén Peking-kritikus Apple Daily napilapra is lecsaptak. Az alacsony választási részvétel is sajátos magyarázatot adott, azt mondta, hogy az akár a kormánnyal szembeni elégedettségként is értelmezhető. Úgy tett, mintha a demokráciapárti ellenzék indulását megakadályozó választási reformoknak semmilyen hatásuk nem lehetne a szavazók lelkesedésére.

A Hongkongi Egyetem Tienanmen-szobra körüli, hónapokon át tartó tartó vitában már jó előre mosta a kezeit a kormányzó. Lam, aki hivatalból a metropolisz összes állami egyetemének a kancellárja is, októberben közölte, hogy nem kíván beleavatkozni az intézmény belügyeibe. Máskor is kerülte az állásfoglalást a Tienanmennel kapcsolatban, miközben egyértelműnek látszik, hogy irányítása alatt suttyomban betiltották az 1989-es vérengzés áldozataira való emlékezést. Ezt azonban egyelőre egyetlen döntéshozó sem merte nyíltan kimondani.

Kínában mindig is tabu volt a Tienanmen téri mészárlásra való emlékezés, de Hongkongban egészen 2019-ig megtűrték, a Victoria Parkban minden évfordulón gyertyát gyújtottak az áldozatok emlékére. Azóta a járványügyi korlátozások ürügyén a rendőrség nem engedélyezte a virrasztást. A tavalyi évfordulón mégis tízezrek mentek el a szokásos helyszínre, mire a hatóságok példát statuáltak: 26 közismert demokráciapárti aktivistát ítéltek börtönbüntetésre, mert jelen voltak az engedély nélküli gyűlésen és másokat is a részvételre buzdítottak. Ennél is jobban tükrözi a hatalom hozzáállását, hogy a gyertyagyújtásokat hagyományosan megszervező Szövetség nevű csoportot szeptemberben külföldi ügynöknek bélyegezték és a nemzetbiztonsági törvény megsértésére hivatkozva annak egész vezetése ellen eljárást indítottak. A szervezet a hónap végén beszüntette a működését, és az egyetemek is levonták a tanulságot - ezért távolították el nemrég a szobrokat. Mindez egyértelmű üzenet a hongkongiak számára, hogy a jövőben semmilyen formában nem ajánlatos megemlékezniük a Tienanmen téri vérengzés áldozatairól.   

Minderről és az egyre szorosabbra fűzött orosz kapcsolatokról Moszkvából üzent haza Szijjártó Péter.